5 תקלות ברכב שכל נהג צעיר צריך להכיר

הילד הוציא רישיון? מזל טוב! חשוב שהוא יכיר את הפעולות שיש לעשות במקרה של תקלה ברכב
נערה נשענת על הרכב שלה ומחזיקה רישיון נהיגה חדש

נהגים צעירים לא תמיד מכירים את כל התקלות הקיימות ברכב. את התקלות שאינן מסכנות חיים אפשר להכיר עם הזמן, אבל יש כמה תקלות שכל נהג צעיר צריך להכיר כבר בתחילת דרכו כנהג חדש.

לרוב התקלות ברכב יש נורות אזהרה ייעודיות המעידות על תקלה בזמן אמת - מנורה שנדלקת בצבע כתום, ניתן להמשיך לנסוע עד למוסך; מנורה שנדלקת בצבע אדום, חובה לעצור במקום בטוח לכבות א ת המנוע ולהתקשר לחילוץ. אז מהן התקלות שכל נהג צעיר חייב להכיר ומה אפשר לעשות כשהן קורות?

1. הרכב לא מניע

קיימות סיבות שונות בגללן הרכב עלול לא להניע, כגון: בעיה בממסר ההנעה.

מה לעשות כשהרכב לא מניע?

אם אינך מוסמך בנושא, יש לפנות לשירות חילוץ וגרירה מקצועי.

2. התחממות יתר של המנוע

התחממות יתר של המנוע עלולה לגרום לקריסתו או במונח המוכר יותר – "לשפוך מנוע". ישנם מספר סימנים שיכולים להעיד כי מנוע הרכב התחמם יתר על המידה. לרוב, הסימנים הם:

  • נורה שנדלקת ומתריעה על התחממות המנוע.
  • מד טמפרטורת המים שמורה על רתיחה.
  • מנוע רועש או מנוע אשר משמיע קולות “חנק”.
  • אדים של קיטור אשר יוצאים מפתח מכסה המנוע.


מה לעשות כשהמנוע מתחמם?

קודם כל יש לעצור את הנסיעה בצורה בטוחה וזהירה במקום בטוח. לאחר מכן, יש לכבות את הרכב ולתת למנוע להתקרר. בשלב הבא יש לפתוח את מכסה המנוע ואת מצנן המנוע (פתח מיכל המים שמקרר את המנוע) רק כאשר המנוע של הרכב קר. אסור לפתוח את מכסה המצנן כאשר המנוע חם!

במידה וחסרים מים במצנן המנוע, יש להוסיף נוזל קירור אשר מאושר ע"י יצרן הרכב. במידה ויש מספיק מים במצנן, יש להזמין שירות גרירה למוסך ולא לנסות להניע את הרכב.

3. תקלה בבלמים

איבוד בלמים בזמן נסיעה זו תקלה נדירה יחסית ומסוכנת מאוד. מערכות הבלמים המודרניות בנויות בצורה כזו שגם אם מתרחשת בעיה בבלמים, מערכת הבלימה עדיין נכנסת לפעולה. הכשל הוא בדרך כלל הדרגתי. כשל מוחלט בבלמים קורה ברוב המקרים כתוצאה מחוסר טיפול תחזוקתי של הרכב או מלחיצות חזקות מדי על דוושת הבלם.

עם זאת, ישנן תקלות בלמים נוספות, נפוצות יותר, שגם אותן חשוב להכיר:

ריח שרוף

הריח השרוף נוצר כתוצאה מרפידות בלמים שנחרכו לאחר מאמץ ממושך. מצב כזה יכול להתרחש בעת נסיעה בירידה במהירות גבוהה, תוך לחיצה קבועה על דוושת הבלמים להאטת הרכב. כדי להימנע מלחיצה ממושכת על דוושת הבלמים, יש לנהוג בירידה בהילוך נמוך.

דוושת הבלמים רכה מדי

הרגשת שדוושת הבלמים רכה מבדרך כלל? דוושה רכה יכולה להעיד על התחממות הבלמים ועל כך שהם אינם פועלים בצורה תקינה. במקרה כזה, יש לעצור את הרכב במקום בטוח, ולתת לבלמים להתקרר. קירור הבלמים הוא פתרון זמני בלבד. לאחר שהבלמים יתקררו, רוב הסיכויים שהם יפעלו באופן חלקי ובעוצמה חלשה, כך שיש לקחת את הרכב למוסך בהקדם ולא לנסוע בו עד שהתקלה תטופל.

דוושת בלמים קשה מדי

הרגשת שדוושת הבלמים קשה מבדרך כלל? במקרה כזה, ייתכן שישנו אלמנט מתחת לדוושה אשר מפריע לפעולה תקינה של מערכת הבלמים. יכול להיות ששטיח הרכב מפריע לך ללחוץ על הדוושה, ויכול להיות שחפץ אחר מפריע לפעולת הלחיצה התקינה. במקרה והזזת את שטיח הרכב ולא איתרת חפץ אחר שמפריע ללחיצה על הדוושה, יש לפנות למוסך בהקדם ולא לנהוג ברכב עד שהתקלה תטופל.

זיהית אחד מהסימנים האלה בזמן נסיעה ברכב? יש לגשת למוסך בדחיפות ולטפל במערכת הבלמים. אין לנסוע עם מערכת בלמים שאין תקינה במלואה, כל נסיעה עם מערכת בלמים תקולה מסכנת חיים.

4. פנצ'ר בזמן נסיעה

תקר בגלגל בזמן נסיעה יכול להיות הדרגתי ואיטי. במידה ונוצר חור קטן בגלגל, האוויר ייצא לאט וההרגשה בזמן הנסיעה תהיה של רעידות בצד אחד של הרכב. בכלי הרכב החדשים, שמועד ייצורם ב-5 השנים האחרונות לערך (04/2022), תידלק נורה בצבע כתום, המורה על ירידה בלחץ אויר. במקרה כזה, יש לנסוע באיטיות ולהפעיל 4 מהבהבי חרום עד להגעה למקום בטוח, כגון: תחנת דלק, תחנת אוטובוס או מפרץ חנייה. לאחר מכן, יש להזמין גרר ולהמתין להגעתו.

במידה ויש לך ניסיון בהחלפת גלגל ומיקום המגבה (ג'ק) בצורה נכונה, ניתן להחליף לגלגל הרזרבי תוך נקיטה בכל אמצעי הזהירות, בהם: עצירה במקום בטוח, הפעלת 4 מהבהבי חרום, לבישת אפוד זוהר, מיקום משולש אזהרה כ100 מטרים מאחורי הרכב. לאחר מכן, יש לנסוע לפנצ'ריה קרובה על מנת לתקן לגלגל קבוע.

אין לנסוע עם גלגל רזרבי מעבר לנסיעה לפנצ'ריה. המשמעות של נסיעה עם גלגל חלופי היא נסיעה ללא גלגל נוסף להחלפה. כמו כן, ישנם כלי רכב שלהם גלגל רזרבי קטן יותר מהגלגל המקורי ולכן ניתן לנסוע איתו עד מהירות של 80 קמ"ש בלבד ולמרחק של עד 80 ק"מ.

לידיעתך, קיימים מוקדי חרום אליהם ניתן להתקשר במקרה הצורך ובהתאם למיקומך: כביש 6 בטלפון 6116, נתיבי איילון בטלפון 8541 ועמותת ידידים בטלפון 1230.

5. הרכב מאיץ ללא שליטה

האצה בלתי נשלטת של הרכב היא תקלה נדירה מאוד, עם זאת, היא תקלה שכל נהג, בין אם הוא ותיק או צעיר, צריך להכיר.
במקרה בו הרכב מאיץ באופן בלתי נשלט יש לבצע את הפעולות הבאות:

  • להעביר את ידית ההילוכים למצב ניוטרל.
  • לבלום בעדינות ובהדרגה על מנת שלא לגרום לבלמים להתחמם.
  • לאחר שהרכב האט, יש לרדת לשוליים ולנסות להגיע לעצירה מלאה.
  • לאחר עצירת הרכב, יש לדומם מנוע.

בזמן העצירה בשוליים יש לצאת מהרכב, ללבוש אפוד זוהר, להפעיל 4 אורות מהבהבים, להציב משולש אזהרה, להזמין שירות חילוץ וגרירה וליידע את המשטרה. יש להתרחק מהרכב ולא לעמוד לידו, וכן להתרחק מהכביש ככל האפשר.


אם יש לך ביטוח רכב באיילון, חשוב שתדע שיש לך אפשרות להוסיף ביטוח נהג צעיר ל4 ימים אונליין או לשלב את הנהג הצעיר בביטוח הרכב שלך. לפרטים נוספים >>


נסיעה נעימה ובטוחה!* התוכן הנ"ל הינו בגין הצעה בלבד ואין בו כדי להוות המלצה או תחליף לייעוץ מקצועי.

עדיין לא נרשמת לניוזלטר שלנו?
טיפים וכתבות מקצועיות היישר לתיבת המייל שלך!
 
 
שם מלא
כתובת מייל

לקבלת הצעה לביטוח רכב

לקבלת הצעה לביטוח רכב
שם מלא
תעודת זהות
מספר נייד
דואר אלקטרוני
מהות הפניה
MarketingSource
MarketingMedium
MarketingQueryString