עם הפנים קדימה: היתרונות והחסרונות של הרכבים החשמליים

מה ההבדל בין רכב חשמלי לרכב סטנדרטי?
רכב חשמלי בעמדת טעינה

הרכבים הנפוצים, בהם רובנו משתמשים כיום, הם רכבים שמונעים על ידי מנוע בעירה פנימית, המופעל באמצעות דלק – בנזין או סולר, כך שאם חסר לנו דלק ברכב, אנחנו ניסע לתחנת הדלק הקרובה למלא את הטנק. לעומת זאת, הרכבים החשמליים מונעים ע"י מנוע חשמלי, הדורש טעינה בשקע חשמלי ייעודי.

בניגוד לדעה הרווחת בישראל, הרכבים החשמליים אינם מהווים בשורה חדשה. למעשה, הם קדמו לרכבים המונעים ע"י דלק. אז למה אנחנו שומעים עליהם יותר ויותר בשנים האחרונות? אחת הסיבות המרכזיות לכך היא התקדמות הטכנולוגיה והחדשנות בתחום. בעבר, זמני טעינת הרכב היו ארוכים מאד ולא פרקטיים. מאז חל שיפור משמעותי בזמני הטעינה של סוללת הרכב החשמלי, שהפך רכבים אלו לאטרקטיביים הרבה יותר מבעבר. נוסף על כך, מדובר ברכבים ירוקים, שמורידים את רמת זיהום האוויר ומאפשרים ליצרנים לעמוד בתקן יורו – לצמצום מזהמים ולשמירה על איכות הסביבה.

מהם היתרונות ברכב חשמלי?


שמירה על איכות הסביבה

כאמור, למכוניות חשמליות אין מנוע בעירה ולכן אין צורך באגזוז. כלומר, הן אינן פולטות גזים רעילים לסביבה. אין ספק שמדובר באחד היתרונות הבולטים והמשמעותיים ביותר בשימוש ברכב חשמלי.

תחזוקה מינימלית

במנוע בעירה מתרחשים תהליכים להמרת אנרגיה שעלולים ליצור נזקים לחלקים שונים ברכב. על מנת למנוע נזקים אלו, נדרשת תחזוקה תמידית של המנוע באמצעות פעולות מניעה, כגון: החלפת שמן. לעומת זאת, המנוע החשמלי נשחק הרבה פחות והעמידות שלו רבה יותר.

עלות אטרקטיבית לטווח ארוך

הוצאות שוטפות בהחזקת רכב חשמלי לרוב יהיו זולות הרבה יותר ממספר סיבות:

 • חשמל במקום דלק - טעינת רכב חשמלי בחשמל זולה יותר מתדלוק בבנזין או סולר.

 • כמות הביקורים במוסך לרוב תהיה פחותה – בגלל העמידות של המנוע החשמלי. לרוב, מכונית חשמלית תצרוך פחות תיקונים וביקורים במוסך.

 • ייעול אנרגית הבלמים - ברכב חשמלי אנרגית הבלמים עוברת תהליך והופכת לחשמל - שלבסוף משמש לנסיעה. כך מתקיים חיסכון בהוצאות הטעינה של הרכב וכן בהוצאות התחזוקה של בלמים.

 • נסיעה שקטה – הרכבים החשמליים מאד שקטים בזמן נסיעה והתנעה, מה שמהווה יתרון לנוסעים ברכב. מצד שני, חשוב לקחת בחשבון את הולכי הרגל ורוכבי הקורקינט והאופניים, שכן ייתכן מאוד שלא ישמעו את הרכב בכביש, ולכן יש לנקוט בזהירות יתר בעת נהיגה ברכב חשמלי.

  כמו כן, אם אתה חובב מוסיקה, בוודאי תשמח לדעת שבמכוניות החשמליות ניתן ליהנות מחוויית האזנה טובה בהרבה מהמכוניות ה"רגילות". מאחר שהרכב החשמלי שקט בנסיעה, הוא מאפשר להאזין למוסיקה ולרדיו ללא הפרעות.

לכל יתרון יש חסרון

 • טעינה – בעלי מכונית חשמלית יכולים להתקין עמדות טעינה פרטיות בבית (מה שעל פניו נשמע מאד נוח), אך עמדות טעינה אלו מאפשרות טעינה מלאה של הרכב בתוך מספר שעות ולא באופן מיידי כמו בתדלוק.

  עם זאת, חשוב לציין שככל שאחוז האוכלוסייה המחזיק בבעלות רכב חשמלי גדל, כך נפרשות יותר עמדות טעינה ציבוריות ומהירות, שמאפשרות טעינה מלאה, תוך כשעה – שעתיים.

 • חיי הסוללה – כמו בכל מכשיר חשמלי הניתן לטעינה, עם הזמן הסוללה נשחקת ובמשך השנים אורך חייה מתקצר. לאחר תקופה מסוימת, נדרש להחליף אותה ולרכוש סוללה חדשה.

 • מחיר – הרכבים החשמליים פחות נפוצים בישראל ועל כן מחירם נחשב יקר יחסית. לעיתים ישנן הקלות במיסים מצד הרגולטור, אבל לא במידה שמאפשרת להשוות את מחירם למחירי הרכבים הסטנדרטיים.

 • קרינה אלקטרומגנטית – הרכב החשמלי מורכב מחלקים אלקטרוניים רבים שמייצרים יותר קרינה לעומת רכב "רגיל".

 • טווח ק"מ נמוך – טווח הנסיעה ברכב חשמלי אמנם משתנה בהתאם לסוג הרכב, אך הוא אינו מגיע לטווח הנסיעה ברכב סטנדרטי.

לפני שרוכשים רכב, כדאי מאד לבחון את היתרונות והחסרונות של הדגמים השונים לעומק, להתייעץ עם בעל מקצוע מתאים ולבחור את האופציה שהכי מתאימה להרגלי הנהיגה שלך ולתקציב שלך.


עדיין לא נרשמת לניוזלטר שלנו?
טיפים וכתבות מקצועיות היישר לתיבת המייל שלך!
 
 
שם מלא
כתובת מייל

לקבלת הצעה לביטוח רכב

לקבלת הצעה לביטוח רכב
שם מלא
תעודת זהות
מספר נייד
דואר אלקטרוני
מהות הפניה
MarketingSource
MarketingMedium
MarketingQueryString