איך לעזור לנהג צעיר וחדש לנסוע בצורה אחראית ובטוחה?

כך תלמד את ילדך לנהוג באחריות

נהגים חדשים ונהגים צעירים מעורבים בתאונות דרכים יותר משאר הנהגים על הכביש. יש לא מעט סיבות שגורמות לנהגים צעירים להיות מעורבים ביותר תאונות דרכים מנהגים בוגרים, כגון: וותק נהיגה וניסיון, נטייה ללקיחת סיכונים, בגרות ואחריות ועוד. איך אפשר לעזור לנהגים חדשים וצעירים להימנע מטעויות מסוכנות על הכביש?

מה גורם לנהגים צעירים לנהוג בצורה לא אחראית?

הורים רבים משקיעים זמן ואנרגיה בניסיון להעביר לבני הנוער מידע שהם כבר יודעים מזמן. הורים רציניים עם כוונות טובות מושיבים את הילד או הילדה שלהם לפני שהם מעבירים להם את המפתחות למכונית ומסבירים להם מה הסכנות שבנהיגה תחת השפעת אלכוהול, מה הסכנות שבנהיגה תוך התעסקות בנייד, מה הסכנות שבנהיגה במהירות מופרזת, מה לעשות כשמרגישים עייפים במהלך הנהיגה ועוד.

לרוב, אלו תכנים שהילדים כבר נחשפו אליהם פעמים רבות: הם שמעו אותם בפרסומות, בסדנאות מטעם בית הספר, בשיעורי זהירות בדרכים ותעבורה אבל כל זה לא בהכרח הגיע ללב ולנפש של נערים ונערות מתבגרים, שחיים תחת חוקי מקובלות חברתית, לחץ חברתי ורצון להיראות ולהתבלט.

איך לגשת לנושא?

אז נכון, חשוב לדבר עם נהגים חדשים על הסכנות בכביש ועל הדרכים להימנע מהן, אבל לא פחות חשוב זה להעביר את המסר האמיתי שעומד מאחורי טקס העברת המפתחות - אחריות.

הילד שלך יכול להבין בצורה רציונלית מה עלולות להיות ההשלכות של נהיגה תחת השפעת אלכוהול או של צילום סרטון לסטורי באמצע נהיגה, אבל ברגע האמת ותחת תנאים מסוימים, הוא עלול חלילה לעשות את הטעויות הללו ולסכן את עצמו בנהיגה לא אחראית. אז איך ניתן לעזור למתבגרים לקבל את ההחלטה הנכונה ברגע האמת?

לדבר על מצבי חולשה בצורה פתוחה ומקבלת

המלצה פרקטית היא להימנע מהמחשבה ש - 'לי זה לא יקרה', או במקרה הזה - 'הילד שלי לא יעשה דברים כאלה'. רוב הסיכויים שהילד בעצמו לא מאמין שמצב כזה יכול לקרות. הוא עשה כשלושים שיעורי נהיגה, עבר תיאוריה, עבר טסט ותקופת מלווה בה כל המהות שלו כנהג צעיר היא להוכיח את יכולת הנהיגה ואת יכולת קבלת ההחלטות שלו. הוא מציע לקחת אותך לקניות ולעבודה כדי להראות לך שהוא נוהג מעולה וכדי שתסמוך עליו. הדבר האחרון שהוא רוצה זה לאכזב אותך, אבל זה עלול בהחלט לקרות גם בלי שהוא יתכוון.

שיחה פתוחה ואמיתית עם המתבגר על החולשות שלנו כבני אדם, יכולה ליצור את הדבר החשוב ביותר אצל המתבגר והוא - מודעות עצמית. שיחה לא שיפוטית, שהמטרה שלה היא להסביר לילד שלך שהוא לא לבד, שכל הנהגים יעמדו בשלב כזה או אחר בפני מצבים בהם נדרש לנהוג באחריות ובכך למנוע מצבים מסוכנים בכביש. השיחה הזו יכולה להיות ההבדל בין נהג צעיר שמוציא את הנייד ומצלם סלפי בזמן נהיגה, לבין נהג צעיר שמחכה חמש דקות ועוצר במקום מסודר כדי לעשות את זה.

לתת למתבגר לקחת אחריות

הדרך האפקטיבית ללמד את ילדך לקבל החלטות אחראיות היא לתת להם כלים להתמודדות. כהורים, יש נטייה טבעית לנסות לפתור לילדים את הדילמות ובכך, בלי לשים לב, נמנעת מהילד האפשרות להפעיל שיקול דעת בעצמו, ונוצר "כדור שלג" שהולך וגדל, בו הילדים לא מקבלים על עצמם אחריות באספקטים שאולי נראים לנו כלא משמעותיים בחיים שלהם, אך הם קריטים לניסיון של הילד בקבלת החלטות נכונות ובהפעלת שיקול דעת בוגר ואחראי.

אחריות לא מתחילה ולא נגמרת במפתחות למכונית. אחריות מתחילה בדברים קטנים כמו האצלת סמכויות בבית, חלוקת תפקידים, כגון: שטיפת כלים או לכל הפחות פינוי הכלים למדיח אחרי שהילד סיים לאכול. אחריות אין פירושה העברת ביקורת על הילדים, להיפך. מרגע שנתת לילד אחריות, מומלץ לתת לו להתמודד עם ההשלכות.

אם נתת לילד אחריות לפנות את הכלים למדיח והוא לא מיישם, לא כדאי לבצע במקומו כי אז אנחנו כהורים חוטאים למטרה שלנו, בסופו של דבר הילד יבין ויבצע את המשימה וזה בדיוק הזמן לפרגן לילד האחראי והמתחשב שלוקח את התפקיד שלו ברצינות ושניתן לסמוך עליו.

בסופו של דבר, תחושת אחריות היא תחושה נרכשת. אם מתבגר תופס את עצמו כאחראי הוא יהיה אחראי גם בלי שיזכירו לו להיות כזה. מתבגר אחראי יזכור את ההשלכות של נהיגה בשכרות וגם יפנים אותם.


ביטוח רכב לנהג חדש וצעיר

החוק בישראל מחייב כל בעל רכב לבטח את רכבו בביטוח חובה. לצד זאת, לנהגים חדשים וצעירים יש נטייה לקחת יותר סיכונים בכביש והינם מועדים  יותר לתאונות, ולכן כאשר אחד הנהגים הוא נהג חדש וצעיר, ביטוח הרכב גם בביטוח מקיף הוא חשוב וקריטי.

 

Ayalon Young - ביטוח רכב דיגיטלי לנהגים צעירים

איילון יאנג - ביטוח רכב דיגיטלי לנהגים צעירים שחוסך לך כסף, עם אפליקציה המעניקה הטבות על נהיגה בטוחה, ללא הגבלת קילומטרים וללא צורך בהפעלתה בתחילת כל נסיעה – הביטוח תמיד בתוקף! רוצה לדעת עוד על איילון יאנג? להצטרפות פנה לסוכן הביטוח באיילון או לחץ כאן>>

 
 
* התוכן הנ"ל הינו בגין הצעה בלבד ואין בו כדי להוות המלצה או תחליף לייעוץ מקצועי

לקבלת הצעה לביטוח רכב

לקבלת הצעה לביטוח רכב
שם מלא
תעודת זהות
מספר נייד
דואר אלקטרוני
מהות הפניה
MarketingSource
MarketingMedium
MarketingQueryString