נהיגת קיץ: טיפים ועצות לנהיגה בטוחה

כך תנהג בצורה זהירה ובטוחה

בימים הקרובים יצאו כל תלמדי בית הספר לחופש הגדול ויצטרפו לתלמידי התיכונים שבחופשה עוד מאמצע חודש יוני, ובסך הכל בקיץ הזה יהיו יותר ממיליון וחצי ילדים ובני נוער בחופש. תקופה זו טומנת בחובה סכנות רבות לילדים אשר מסתובבים ברחובות בחוץ, במקום להיות בסביבה המוגנת של בתי הספר, לה הם רגילים.

כמו כל שנה בחודשי הקיץ הרחובות והכבישים עמוסים במשתמשי דרך רבים: רכבים, אופנועים, רוכבי אופניים, אנשים על קורקינטים והולכי רגל. בעקבות נגיף הקורונה שפקד אותנו בחודשים האחרונים, אין הרבה אפשרויות לנופשים בחו"ל  או לביקורים אצל משפחה רחוקה מחוץ לארץ, ולכן צפויים להיות אפילו יותר כלי רכב, אנשים וילדים בארץ מבדרך כלל. למען ביטחותם של כל העוברים והשבים בדרכים יש לנהוג בזהירות, בריכוז מלא, להימנע מכל הסחי הדעת וכמובן לתת זכות קדימה להולכי הרגל.

הנה מספר עצות לנהיגה זהירה ובטוחה יותר בקיץ:


אי עצירה בשול הדרך בדרך מהירה

אין לעצור בשול הדרך המהירה. במידה והרכב תקול ואין אפשרות להמשיך לנסוע – יש להיצמד לשול הימני (בלבד) קרוב ככל האפשר למעקה הבטיחות, להדליק את מהבהבי חרום (ארבעה וינקרים) ללבוש את האפוד הצהוב הזוהר שנמצא בתא המסמכים, לעבור את מעקה הבטיחות וללכת כ-80 מטר אחרי הרכב. יש להניח את המשולש בשול ולחזור ליד הרכב כאשר יש להישאר מעבר למעקה הבטיחות וולהתקשר למוקד הליסינג לעזרה. במידה וישנם אנשים נוספים איתך ברכב כמובן שגם הם צריכים לעבור את מעקה הבטיחות ולהמתין במרחק מהכביש. במידה והשול הימני צר מדי ו/או ישנה תנועה סואנת בכביש, יש להתקשר למשטרה (100) ולבקש עזרה בכבישים ראשיים.  בנוסף, ניתן להתקשר גם לטלפון 2120*, ובכביש 6 ניתן להתקשר למוקד 6116.

עייפות בזמן נהיגה

במידה והינך מרגיש עייף, יש לעצור להתרעננות במקום האפשרי הקרוב - אם עייפים לא נוהגים.

בדיקת לחצי אוויר בגלגלים

יש לבדוק לחצי אוויר בגלגלי הרכב אחת לשבועיים ובטח לפני נסיעה ארוכה לטיול עם בני המשפחה. הצמיג ולחץ האוויר שלו משפעים על הנהיגה ברכב ועל בלימת הרכב. כמו כן, בזמן בדיקת האוויר יש לבדוק אם אין מכה או שחיקה גדולה בצמיג כדי להימנע מפנצ'ר באמצע הדרך.

חפצים מיותרים ברכב

יש לוודא שאין חפצים וציוד מיותר בתוך הרכב. בזמן עצירת חרום או חלילה תאונת דרכים, החפצים עלולים לפגוע בנוסעים ולכן יש להכניס לתא המטען את החפצים ואת בקבוקי המים במקומות המיועדים בדלתות.

אי קשירת חפצים על הגג, ללא גגון

דוגמאות נפוצות לחפצים שנהוג לשנע באמצעות קשירה על הגג: מזרן, שולחן מתקפל, מזוודה ועוד. העברת רצועת הקשירה בתוך הרכב עלולה לסכן את נוסעי הרכב בזמן אירוע של תאונה מפני שכריות האוויר (וילון) הנמצאות בצד הרכב מעל הדלתות לא יוכלו להיפתח כראוי ולא יגנו על הנוסעים מפגיעות צד ושברי זכוכיות.

תכנון של ציר הנהיגה

יש לתכנן את הנסיעה מראש ולדעת את ציר מסלול הנסיעה לפני שיוצאים לדרך על מנת להישאר בנתיבים ובכבישים הנכונים ולהימנע מ"הפתעות" כאשר מכשיר הניווט מורה על פנייה.


הימנעות מהיסחי דעת

הגורמים הכי נפוצים להיסח דעת הם: שימוש בטלפון הנייד, הפניית ראש ליושבים במושב האחורי, עישון או אכילה בזמן הנהיגה, התבוננות בתאונה, פרסומות ושלטי חוצות לאורך הדרך, כיוון רדיו והתעסקות במכשיר הניווט. מעל 25% מתאונות הדרכים היו יכולות להימנע אילולא היה טלפון נייד בסביבת הנהג. יש לשמור על ערנות וריכוז במהלך כל זמן הנהיגה.

נהיגה עם נעליים בלבד

יש להימנע מנהיגה ברכב ללא נעליים. ניתן לנהוג עם סנדלים כאשר הרצועה סגורה מאחור (מחזיקה את העקב).

נהיגה זהירה במקומות עמוסי אנשים 

כאשר מתחילים את הנהיגה ביציאה מחניונים, פארקים או מכל מקום שעמוס בהולכי רגל, זכור שיתכן ויהיו ילדים בסביבה או הולכי רגל אחרים, ווודא שאין אף אחד בקרבת הרכב.


נעילת הרכב רק לאחר שכל הנוסעים יצאו

ככל שאתה נוסע עם אנשים נוספים, ילדים ותינוקות בפרט, יש לוודא לפני היציאה מהרכב ולפני נעליתו שכל הנוסעים מחוץ לרכב.

איילון ועמותת "אור ירוק" שותפים למאבק בתאונות הדרכים. הצטרפו ועגלו לטובת אור ירוק>>
 

איילון חברה לביטוח מאחלת נסיעה טובה, בטוחה וזהירה

* התוכן הנ"ל הינו בגין הצעה בלבד ואין בו כדי להוות המלצה או תחליף לייעוץ מקצועי

לקבלת הצעה לביטוח רכב

לקבלת הצעה לביטוח רכב
שם מלא
תעודת זהות
מספר נייד
דואר אלקטרוני
מהות הפניה
MarketingSource
MarketingMedium
MarketingQueryString