חוזה שכירות דירה

5 טיפים שכדאי שתכיר לפני חתימה על חוזה שכירות לדירה

בשונה מחתימה על חוזה רכישת דירה, בחתימת חוזה שכירות, השוכרים לרוב מגיעים ללא עורך דין, והפעם הראשונה שהם קוראים את החוזה היא מול המשכיר, במעמד החתימה. עומד לשכור דירה? קבל 5 טיפים שחשוב שתכיר לפני שאתה חותם על חוזה שכירות.אם אתה עומד לשכור דירה, על אחת כמה וכמה אם מדובר באזור ביקוש כמו תל אביב למשל, סביר להניח שלא תבקש לקרוא את החוזה בבית לפני שאתה מגיע לחתום עליו. עם זאת, יש דברים שכדאי לדעת לפני החתימה על חוזה השכירות.

תיעוד מצב הדירה לפני הכניסה אליה, הסדר נושא תשלום בגין תיקוני ליקויים, הסדרת עניין הביטחונות והערבויות, התייחסות להפסקת השכירות לפני תום המועד שנקבע בחוזה ובדיקה האם לדירה יש ביטוח מתאים, כל אלה יכולים לחסוך לך אי הסכמות עם בעל הדירה, וכן, גם לא מעט כסף.

1. תעד את מצב הדירה וצרף רשימת ליקויים לחוזה


אחד הסעיפים הבסיסיים בכל חוזה שכירות סטנדרטי, עוסק במצב הדירה עם סיום תקופת השכירות. הדרישה של רוב בעלי הבתים היא שהדירה תחזור אליו במצב תקין, נקי ומסודר, בדיוק כמו שהיא הייתה כשהדיירים נכנסו אליה. עם זאת, ישנם מקרים בהם ליקויים שנמצאים בדירה בסיום תקופת השכירות, היו בה עוד לפני שהדיירים נכנסו אליה.

הליקויים יכולים להיות ברמת קילופי צבע בקירות, מרצפות שבורות או סדוקות, רהיטים מלוכלכים או פגומים ועוד. כדי למנוע את אי הנעימות ועל מנת למנוע מצב בו תידרשו לתקן משהו שכבר היה הרוס מלכתחילה, ניתן לתעד את מצב הדירה בסרטונים ותמונות לפני חתימת החוזה. את הליקויים שנמצאו אפשר להכניס כנספח לחוזה השכירות.

2. הסדר את נושא התשלום בגין תיקון ליקויים


בעל הדירה אחראי בדרך כלל לתיקון ליקויים שמקורם בתשתיות הדירה, כמו תשתית האינסטלציה, החשמל והאיטום, כל עוד מדובר בליקויים הנובעים מבלאי טבעי ושאינם נובעים משימוש לקוי או רשלני של השוכרים. עם זאת, ישנם בעלי דירות שמשתהים עם תיקון הליקויים, מה שמחייב את השוכרים לחיות בדירה עם ליקויים כאלו ואחרים תקופה ארוכה.

כדי להימנע ממצב זה, אפשר לבחון אפשרות להכניס לחוזה השכירות סעיף המסדיר את הנושא וכך לאפשר לך, כשוכר הדירה, לתקן ליקויים הנובעים מבלאי טבעי בעצמך, ולקזז את עלות התיקון מדמי השכירות.


3. הסדר את נושא הפסקת השכירות לפני סיום החוזה


הפסקת השכירות יכולה לבוא מצד השוכר או מצד המשכיר. אף אחד לא אוהב לחשוב על עזיבת הדירה עוד לפני הכניסה אליה, אבל הפסקת הסכם שכירות היא דבר שקורה לא מעט ולכן חשוב להתכונן אליו מבעוד מועד.

ניתן לכלול בהסכם השכירות סעיף המאפשר יציאה מוקדמת מהדירה. ברוב המקרים, בעלי דירות יסכימו לזה בכפוף לכניסה של דיירים חדשים לדירה.

כמו כן, במקרים מסוימים בעלי דירות בוחרים למכור את הדירה במהלך תקופת השכירות. כדי לוודא שמכירת הדירה בתקופת השכירות לא תפגע בזכויותיך כשוכר, ניתן להכניס להסכם השכירות סעיף  המכבד את ההסכם שנחתם בינך לבין משכיר הדירה.

4. שים לב לנושא הביטחונות והערבויות


משכירי דירות דורשים בטחונות ו/או ערבים, על מנת להבטיח את דמי השכירות ואת ההתחייבויות של השוכרים בנוגע לאחזקת הדירה באופן סביר.

שיטה זו נהוגה לרוב באזורי ביקוש כמו תל אביב, אך יש משכירי דירות רבים באזורים אחרים שדורשים לקבל ערבות בנקאית מהשוכרים ושאינם מסתפקים בחתימה של ערבים.

גם אם בעל הדירה אליה אתה עומד להיכנס מבקש לקבל ערבות בנקאית (ולא מסתפק בערבים חתומים למשל), אפשר לבדוק אפשרות להכניס להסכם השכירות סעיף הודעה מראש על כוונתו  של המשכיר לממש את הערבות הבנקאית זמן סביר לפני שהוא עושה זאת - כך שתוכל להתכונן, לבצע בדיקות ולהיערך לתרחיש זה.


5. וודא שיש ביטוח דירה ובדוק מה הוא כולל


בעלי דירות רבים נוהגים לבטח את הדירה בביטוח מבנה, אבל מדובר בביטוח שלא כולל פיצוי בגין נזקים שעשויים להיגרם לתכולת הדירה. במקרה כזה, חשוב שתדאג לבטח את תכולת הדירה, על מנת שתהיה לך אפשרות לקבל פיצוי הולם על נזקים שעשויים להיגרם לציוד שלך, וכדי שלא תצטרך לשאת בהוצאה הגדולה של תיקון או פיצוי שתאלץ לשלם לבעל הדירה או לצד שלישי בגין נזקים שעשויים להיגרם.

ישנן תכניות ביטוח לדירה שכורה שאינן מעניקות כיסוי ביטוחי מקיף לשוכר ולמשכיר, תוכניות ביטוח שמכסות בעצם רק אחד מהצדדים. לעומת זאת, ניתן לרכוש ביטוח דירה בהתאמה אישית המאפשר ששני הצדדים יגנו על עצמם.

עומד להיכנס לדירה שכורה ומתעניין לגבי רכישת ביטוח תכולה? ניתן לפנות לאחד מסוכני הביטוח שלנו או להשאיר פרטים בעמוד צור קשר וסוכן ביטוח מקצועי מטעמנו ישמח לחזור אליך ולעזור לך להתאים את הביטוח הנכון ביותר עבורך.מעוניין בביטוח דירה?

* התוכן הנ"ל הינו בגין הצעה בלבד ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ מקצועי

שדות חובה מסומנים ב -
עדיין לא נרשמת לניוזלטר שלנו?
טיפים וכתבות מקצועיות היישר לתיבת המייל שלך!
 
 
שם מלא
כתובת מייל
כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך...
ביטוח תכולת דירה

ביטוח תכולת דירה

כדי לשמור על מה שיקר לך
 
לכתבה המלאהביטוח תכולת דירה
הכן ביתך לקיץ

הכן ביתך לקיץ

טיפים שיעזרו לך לעבור את הקיץ בבית בצורה נעימה
לכתבה המלאההכן ביתך לקיץ
אבא אמא וילדה יושבים ומחייכים מתחת לגג

האם כדאי לך לעשות ביטוח מבנה לדירה?

למה כדאי וחשוב לרכוש ביטוח מבנה לדירה?
לכתבה המלאההאם כדאי לך לעשות ביטוח מבנה לדירה?
ביטוח דירה אונליין - איילון Living
עד 30% הנחה בביטוח מבנה ותכולה לדירה * השתתפות עצמית נמוכה  * מגוון הרחבות וכיסויים