יש לך בית חכם? הכי חכם להתמגן מפני סכנות סייבר

מהן סכנות הסייבר הקיימות בבית חכם וכיצד ניתן להגן על הבית שלך מפניהן?
ככל שהטכנולוגיה מתפתחת, כך יותר ויותר בעלי בתים בארץ ובעולם מרשתים את בתיהם במערכות מתקדמות שמחוברות ל-האב (HUB) מרכזי חכם, שמנהל את כל המערכות ואת כל המכשירים החכמים בבית. כמות הדאטה הפוטנציאלית שהיצרנים יכולים לקבל על בעלי בתים חכמים, גורמת לחברות ענק כמו אמזון, גוגל, סמסונג ושיאומי להשקיע משאבים רבים כדי שתבחר במערכת שלהן לניהול הבית החכם שלך. ההשקעה הגדולה מביאה איתה גם תוצרים אטרקטיביים לכל חובב טכנולוגיה, כך שהפיתוי לעבור לבית חכם הולך וגדל כל הזמן.

עם זאת, חשוב לדעת שבתים עם טכנולוגיית בית חכם חשופים לארבעה סוגים של סיכוני סייבר. זה לא אומר שצריך לוותר על הקדמה והנוחות שבבית החכם, אבל כדאי לדעת מה הסכנות העומדות מולך ומה הדרכים להתמודד איתן.


סכנה ראשונה: התחברות למצלמות השונות בבית
 
נסה רגע לחשוב כמה מצלמות יש לך בבית בכל רגע נתון. אם זה השואב הרובוטי, הטלוויזיה החכמה, המחשבים הניידים, הטאבלטים, האינטרקום ולעיתים אפילו עינית הדלת. המצלמות הללו מקלות עליך את החיים מצד אחד, אבל הן מהוות פוטנציאל מסכן לא קטן, במיוחד כאשר כולן מרושתות להאב מרכזי אחד.

מצלמות IP פשוטות קלות לפריצה. דרכן ניתן לבצע פריצת סייבר לרכז/שרת הבית החכם. רמת המידע אליו הפורץ ייחשף מהשרת תהיה גדולה הרבה יותר. פריצות מסוג אלו יכולות לתת לפורץ גישה מרוחקת למנעולי דלת הכניסה החכמים למשל, ולאפשר לפורץ פתיחה אוטומטית מרחוק כשהם קולטים את הטלפון שלך בבלוטות' (Bluetooth) שלהם. במידה ומצלמות ה-IP בביתך אינן מוגדרת בצורה טובה, פוטנציאל הפריצה והמעקב אחריך גדל.


סכנה שנייה: גישה למידע האישי שלך

המידע המאוחסן בבית מכיל מידע רגיש ואישי. תמונות, סרטונים, קבצי אודיו, מידע על חשבונות בנק, מסמכים ועוד, נשמרים על המכשירים השונים בבית. חשיפה של מידע זה לגורמי סייבר לא רצויים, תחשוף אותך לסכנות של סחיטה והונאה או סתם חשיפה מיותרת של פרטים שאינך רוצה לשתף.
המידע שלך שנשמר בכונן אחסון משותף, בענן ובמחשבים הביתיים שלך דורש הגנה על מערכת הבית החכם שלך ועל המידע שלך. ההגנה על המידע שלך הופכת להיות דרמטית במקרה בו הפורץ מצליח לגשת אל סיסמאות הכניסה למחשבים שלך או למכשיר אחר בבית.


סכנה שלישית: מתקפת סייבר משולבת (BotNet)

מאות אלפי מחשבים בעולם נשלטים היום על ידי רשתות בוט מורכבות, ללא ידיעת בעליהם. האקרים מתוחכמים ניסו והצליחו בעבר להשתלט, באמצעות השתלת תוכנה זדונית, על מחשבים של משתמשים תמימים, ולשלוט בהם מרחוק. המטרה מאחורי השתלטויות אלו היא ליצור התקפות סייבר מתוזמנות ומאסיביות על אתרי אינטרנט כדי להפיל אותם או כדי לגרום להם נזקים.

מערכת ביתית חכמה היא יעד אטרקטיבי להאקרים שמבצעים התקפות סייבר מסוג BotNet. כבר בשנת - 2016, מתקפת סייבר על חברת האינטרנט Dyn גרמה להפעלת אלפי נתבים ביתיים, מצלמות רשת, מדפסות, ומוניטורים לתינוקות בבתים פרטיים. במסגרת מתקפת הסייבר הגדולה, בעלי רשתות רבים שנפלו קורבן למתקפה, כלל לא ידעו זאת.

סכנה רביעית: שליטה במכשירים ובמערכות מרחוק

נדמה שמדובר בתרחיש שלקוח מסרט אימה עתידני, אבל האמת היא שהעתיד כבר כאן. שליטה מרחוק במכשירי חשמל ובמערכות מורכבות היא אחת הדילמות המרכזיות שעומדות בפני יצרניות רכבים בכל הנוגע למעבר לרכבים אוטונומיים. האמת היא שהדאגה הזו לא מופרכת בכלל.

מתקפת סייבר המאפשרת השתלטות על מערכות חכמות מרחוק אפשרית מבחינה טכנולוגית והיא יכולה לשמש את הפורץ למעשים פוגעניים כמו הדלקה וכיבוי אורות בבית, נעילת דלתות, חימום או קירור קיצוני ועוד.


סכנה חמישית: ריגול אחרי הרגלי הגלישה באינטרנט בבית

חדירה לראוטר הביתי והאזנה לגלישה בבית הינם כלי נפוץ של האקרים בשלבים ראשונים של התקפות סייבר. לרוב ההתקפות הללו מסתיימות ללא נזק אך לפעמים המידע שנאסף על הבית, כגון אתרי האינטרנט שאתה גולש בהם, רכישות און ליין, סוגי המכשירים בבית ועוד, הינם בסיס לפריצה למקום העבודה, חטיפת חשבונות של רשתות חברתיות, סחיטה והונאה.
מספר צעדים פשוטים כמו החלפת סיסמא לעיתים קרובים או עדכון המכשיר, יכולים למנוע נזקים משמעותיים למידע שחשוב לך.


כך תגן על הבית החכם שלך מפני מתקפת סייבר

הביטוי, 'ביתך הוא מבצרך', רלוונטי היום מתמיד. בדיוק כמו שבמאה ה-12, שודדי דרכים ניסו לעלות על ערים מבוצרות כדי לבזוז רכוש, כך שודדי הדרכים המודרניים (ניחשת נכון, האקרים) מנסים לטפס מעל חומות הגנת הסייבר של המבצר שלך כדי לצבור שלל (בדרך כלל דאטה אבל לפעמים, ממש כמו פעם, כסף).

כדי לשמור על הבית שלך, על המבצר שלך, מפני התקפות סייבר זדוניות, צריך מערך הגנה יעיל, מקצועי וכזה שמתעדכן כל הזמן. ההגנה הזו צריכה לכלול אמצעים כמו סריקת המכשירים החשמליים המחוברים לרשת האינטרנט הביתית שלך, אבחון ושיפור מתמיד של רמת האבטחה בהתאם לאיומים שמשתכללים כל הזמן, מתן מענה מיידי בזמן פריצה למערכות הבית החכם שלך, תיקון מערכות במידת הצורך ועוד.


יש לך בית חכם? איילון סייבר Living מציעה לך כיסוי בלעדי ודיגיטלי כולל שירות מקצועי ופיצוי במקרה של נזק בגין מתקפת סייבר על הרשת הביתית שלך. לפרטים נוספים פנה לסוכן הביטוח שלך. אם אין לך סוכן ביטוח, ניתן לפנות לאחד מסוכני הביטוח של איילון או להשאיר פרטים בטופס צור קשר ונשמח לחזור אליך.מעוניין בביטוח דירה?

* התוכן הנ"ל הינו בגין הצעה בלבד ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ מקצועי

ביטוח דירה אונליין - איילון Living
עד 30% הנחה בביטוח מבנה ותכולה לדירה * השתתפות עצמית נמוכה  * מגוון הרחבות וכיסויים