כל מה שכדאי לדעת על נזקי מים וצנרת בבית

מהם הגורמים האפשריים לרטיבות ולמי עליך לפנות במסגרת ביטוח המבנה שלך?
איש עם כלי עבודה
אם ביתך מלא בכתמי רטיבות בתקרה, סביר להניח שמדובר בנזילה או בכשל באיטום בקומה מעליך, מגג הבניין, או בתקלה בצנרת המשותפת. מה הם הגורמים האפשריים לרטיבות ולמי עליך לפנות  במסגרת ביטוח המבנה שלך?

 
מהם הגורמים לרטיבות בבית?
 רטיבות בבית מתחלקת לשניים: רטיבות כתוצאה מנזקי צנרת ורטיבות כתוצאה מבעיה באיטום.
  • נזקי צנרת - ברוב מקרי הרטיבות שמקורה בנזקי צנרת, מדובר בעצם בנזילה או בפיצוץ בצנרת גלוי או סמוי, בתוך הקיר. במקרה של נזילה סמויה, הדרך לגלות אותה היא באמצעות זיהוי סימני רטיבות על הקירות ומעל לפאנלים. סתימה בצנרת הביוב יכולה לגרום גם כן לרטיבות. כדי לזהות רטיבות שמקורה בסתימה בצנרת, ניתן לבדוק האם בזמן ריקון המים ממכונת הכביסה או ממדיח הכלים, המים עולים חזרה ומציפים את האזורים הסמוכים למכונה. חשוב לציין שלא תמיד ההצפה תהיה גלויה לעין, ולעיתים המים מוצאים את דרכם לעלות דרך הרובה בצורת רטיבות בחלקו התחתון של הקיר.
  • תקלות איטום - בכל הנוגע לכשלים באיטום, יש הבדל בין איטום פנימי לאיטום חיצוני. כשל באיטום הפנימי (רובה שחוקה בחדר האמבטיה, מקלחון שלא אטום) עשוי לגרום לחלחול מים אל מתחת למרצפות, מה שיגרום לרטיבות שכבת החול עד שהמים יעלו חזרה אל הקירות. בעיות אפשריות בשכבת האיטום של הגג או של הקירות החיצוניים של הבניין יגרמו למים לחדור דרך שכבת הבטון ולמצוא את דרכן אל הבית שלך.

מי נושא באחריות לגרימת הנזק?

את נושא האחריות יש לחלק לשניים, רכוש פרטי ורכוש משותף:

  • רכוש משותף  - נזקי  רטיבות שנגרמים כתוצאה מליקויים ברכוש המשותף של הבניין, כמו צנרת המים המשותפת, שוחות הביוב, צנרת המקלט ועוד, הם באחריות הבניין כולו.
  • רכוש פרטי - במידה ומקור הרטיבות הוא בצנרת המים, הביוב, בשכבת האיטום בחדר האמבט או באמבטיה עצמה, האחריות על הרטיבות ועל נזקיה היא עליך. במקרה כזה, הדבר הראשון שכדאי לעשות הוא לבדוק שיש לך ביטוח מבנה מתאים וליצור קשר עם החברה המבטחת.

ברוב המקרים, ביטוח מבנה מכסה נזקי צנרת ללא צורך בהרחבה, אך הביטוח לא תמיד מכסה נזקי רטיבות כתוצאה מכשלים באיטום. אם אתה עומד לפני רכישת ביטוח לדירה, וודא שהכיסוי הביטוחי בגין נזקי צנרת כולל בתוכו נזקים כתוצאה מכשל באיטום. במידה ולא, כדאי לבדוק אפשרות להרחבת הביטוח.


הדירה עדיין בתקופת בדק במסגרת אחריות קבלן?

רכשת דירה חדשה מקבלן ואתה סובל מנזקי רטיבות? חשוב להבדיל בין שתי תקופות האחריות שמגיעות לך מהקבלן: תקופת בדק ותקופת אחריות. לפי חוק המכר (דירות) תשל"ג 1973 תקופת בדק זוהי "תקופה, שתחילתה בעת העמדת הדירה לרשות הקונה", תקופת הבדק משתנה לפי נושאים שונים: שלד הביניין, איטום, צבע, ריצוף וכו'. תקופת האחריות זוהי "תקופה מוגדרת של 3 שנים שתחילתה בתום תקופת הבדק".

מה עושים במקרה שיש רטיבות?

במקרים של רטיבות בבית, מומלץ לפנות מיד לסוכן הביטוח שלך או לחברת הביטוח לטובת הטיפול בתביעה.
לשירותך, פירוט אופן הגשת תביעה בביטוח דירה במקרה של נזקי מים וצנרת.
 


מעוניין בביטוח דירה?

* התוכן הנ"ל הינו בגין הצעה בלבד ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ מקצועי

ביטוח דירה אונליין - איילון Living
עד 30% הנחה בביטוח מבנה ותכולה לדירה * השתתפות עצמית נמוכה  * מגוון הרחבות וכיסויים