מהדורת סייבר לסוכני איילון

תמונה
2019: עלייה של יותר מ-70% בתקיפות סייבר בקרב משתמשים פרטיים
 
 
הטבה בלעדית: 7.5 ש"ח לחודש בלבד והבית שלך מוגן!
 
ברכישת הכיסוי, בפוליסות דירה חדשות וחידושים, שתחילתן עד  31.1.2021
 
לעמוד מוצר ביטוח דירה לחץ כאן
בית חכם: מהן סכנות הסייבר הקיימות?
בית חכם הופך את החיים לנוחים ויעילים יותר, אך הוא גם חושף אותך ללא מעט סכנות סייבר. במדריך הבא נפרט ארבע סכנות שחשוב להכיר, כך שתוכל למגן את עצמך מפניהן וליהנות מהנוחות והקדמה שמביאה איתה טכנולוגיית בית חכם.

ככל שהטכנולוגיה מתפתחת, כך יותר ויותר בעלי בתים בארץ ובעולם מרשתים את בתיהם במערכות מתקדמות שמחוברות ל- האב (HUB) מרכזי חכם, שמנהל את כל המערכות ואת כל המכשירים החכמים בבית. כמות הדאטה הפוטנציאלית שהיצרנים יכולים לקבל על בעלי בתים חכמים, גורמת לחברות ענק כמו אמזון, גוגל, סמסונג ושיאומי להשקיע משאבים רבים כדי שתבחר במערכת שלהן לניהול הבית החכם שלך. ההשקעה הגדולה מביאה איתה גם תוצרים אטרקטיביים לכל חובב טכנולוגיה, כך שהפיתוי לעבור לבית חכם הולך וגדל כל הזמן.

עם זאת, חשוב לדעת שבתים עם טכנולוגיית בית חכם חשופים לארבעה סוגים של סיכוני סייבר. זה לא אומר שצריך לוותר על הקדמה והנוחות שבבית החכם, אבל כדאי לדעת מה הסכנות העומדות מולך ומה הדרכים להתמודד איתן.

 • סכנה ראשונה: התחברות למצלמות השונות בבית
  נסה רגע לחשוב כמה מצלמות יש לך בבית בכל רגע נתון. אם זה השואב הרובוטי, הטלוויזיה החכמה, המחשבים הניידים, הטאבלטים, האינטרקום ולעיתים אפילו עינית הדלת. המצלמות הללו מקלות עליך את החיים מצד אחד, אבל הן מהוות פוטנציאל מסכן לא קטן, במיוחד כאשר כולן מרושתות להאב מרכזי אחד.

  מצלמות IP פשוטות קלות לפריצה. דרכן ניתן לבצע פריצת סייבר לרכז/לשרת הבית החכם. רמת המידע אליו הפורץ ייחשף מהשרת תהיה גדולה הרבה יותר. פריצות מסוג אלו יכולות לתת לפורץ גישה מרוחקת למנעולי דלת הכניסה החכמים למשל, ולאפשר לפורץ פתיחה אוטומטית מרחוק כשהם קולטים את הטלפון שלך בבלוטות' (Bluetooth) שלהם. במידה ומצלמות ה-IP בביתך אינן מוגדרת בצורה טובה, פוטנציאל הפריצה והמעקב אחריך גדל.
 • סכנה שנייה: גישה למידע האישי שלך
  המידע המאוחסן בבית מכיל מידע רגיש ואישי. תמונות, סרטונים, קבצי אודיו, מידע על חשבונות בנק, מסמכים ועוד, נשמרים על המכשירים השונים בבית. חשיפה של מידע זה לגורמי סייבר לא רצויים, תחשוף אותך לסכנות של סחיטה והונאה או סתם חשיפה מיותרת של פרטים שאינך רוצה לשתף.
  המידע שלך שנשמר בכונן אחסון משותף, בענן ובמחשבים הביתיים שלך דורש הגנה על מערכת הבית החכם שלך ועל המידע שלך. ההגנה על המידע שלך הופכת להיות דרמטית במקרה בו הפורץ מצליח לגשת אל סיסמאות הכניסה למחשבים שלך או למכשיר אחר בבית.
 • סכנה שלישית: מתקפת סייבר משולבת (BotNet)
  מאות אלפי מחשבים בעולם נשלטים היום על ידי רשתות בוט מורכבות, ללא ידיעת בעליהם. האקרים מתוחכמים ניסו והצליחו בעבר להשתלט, באמצעות השתלת תוכנה זדונית, על מחשבים של משתמשים תמימים, ולשלוט בהם מרחוק. המטרה מאחורי השתלטויות אלו היא ליצור התקפות סייבר מתוזמנות ומאסיביות על אתרי אינטרנט כדי להפיל אותם או כדי לגרום להם נזקים.

  מערכת ביתית חכמה היא יעד אטרקטיבי להאקרים שמבצעים התקפות סייבר מסוג BotNet. כבר בשנת - 2016, מתקפת סייבר על חברת האינטרנט Dyn גרמה להפעלת אלפי נתבים ביתיים, מצלמות רשת, מדפסות, ומוניטורים לתינוקות בבתים פרטיים. במסגרת מתקפת הסייבר הגדולה, בעלי רשתות רבים שנפלו קורבן למתקפה, כלל לא ידעו זאת.
 • סכנה רביעית: שליטה במכשירים ובמערכות מרחוק
  נדמה שמדובר בתרחיש שלקוח מסרט אימה עתידני, אבל האמת היא שהעתיד כבר כאן. שליטה מרחוק במכשירי חשמל ובמערכות מורכבות היא אחת הדילמות המרכזיות שעומדות בפני יצרניות רכבים בכל הנוגע למעבר לרכבים אוטונומיים. האמת היא שהדאגה הזו לא מופרכת בכלל.

  מתקפת סייבר המאפשרת השתלטות על מערכות חכמות מרחוק אפשרית מבחינה טכנולוגית והיא יכולה לשמש את הפורץ למעשים פוגעניים כמו הדלקה וכיבוי אורות בבית, נעילת דלתות, חימום או קירור קיצוני ועוד.
 • סכנה חמישית: ריגול אחרי הרגלי הגלישה באינטרנט בבית
  חדירה לראוטר הביתי והאזנה לגלישה בבית הינם כלי נפוץ של האקרים בשלבים ראשונים של התקפות סייבר. לרוב ההתקפות הללו מסתיימות ללא נזק אך לפעמים המידע שנאסף על הבית, כגון אתרי האינטרנט שאתה גולש בהם, רכישות און ליין, סוגי המכשירים בבית ועוד, הינם בסיס לפריצה למקום העבודה, חטיפת חשבונות של רשתות חברתיות, סחיטה והונאה.
  מספר צעדים פשוטים כמו החלפת סיסמא לעיתים קרובים או עדכון המכשיר, יכולים למנוע נזקים משמעותיים למידע שחשוב לך.

כך תגן על הבית החכם שלך מפני מתקפת סייבר
הביטוי, 'ביתך הוא מבצרך', רלוונטי היום מתמיד. בדיוק כמו שבמאה ה-12, שודדי דרכים ניסו לעלות על ערים מבוצרות כדי לבזוז רכוש, כך שודדי הדרכים המודרניים (ניחשת נכון, האקרים) מנסים לטפס מעל חומות הגנת הסייבר של המבצר שלך כדי לצבור שלל (בדרך כלל דאטה אבל לפעמים, ממש כמו פעם, כסף).

כדי לשמור על הבית שלך, על המבצר שלך, מפני התקפות סייבר זדוניות, צריך מערך הגנה יעיל, מקצועי וכזה שמתעדכן כל הזמן. ההגנה הזו צריכה לכלול אמצעים כמו סריקת המכשירים החשמליים המחוברים לרשת האינטרנט הביתית שלך, אבחון ושיפור מתמיד של רמת האבטחה בהתאם לאיומים שמשתכללים כל הזמן, מתן מענה מיידי בזמן פריצה למערכות הבית החכם שלך, תיקון מערכות במידת הצורך ועוד.

האמור אינו מהווה המלצה או ייעוץ. בכפוף לתנאי הפוליסה, הכיסוי וסייגיהם.

להגן על הבית שלך מאיומי סייבר - גם אם אין לך בית חכם

 
העידן הדיגיטלי הביא עמו אינספור שימושים טכנולוגיים פורצי דרך שהפכו לחלק בלתי נפרד משגרת החיים. התקדמות הטכנולוגיה וחיבור המכשירים לרשת נותנים מענה יומיומי לצרכים שלנו בצורה נגישה, מהירה ויעילה הרבה יותר מבעבר, שינוי שיצר מעין תחושה כי השליטה נמצאת תמיד בידיים שלך.

מלבד יתרונות ויעילות הטכנולוגיה, ישנו גם צד אחר, זה שנהוג פחות לדבר עליו, למרות שהוא קיים וחושף אותך לסיכונים ממשיים כמעט בכל רגע נתון.

התקפות הסייבר השתכללו מאד בתקופה האחרונה ומלבד איום כלפי חברות עסקיות, הן מהוות איום גם כלפיך, "המשתמש הפרטי". ריבוי המקרים הוביל למספר רב של דיווחים ממשתמשים פרטיים על פריצות אבטחה, דרישות כופר ונזקי סייבר שחוו ברשת הביתית. כך, המקום שהנך אמור להרגיש בו הכי בטוח, הפך להיות דווקא בעל סיכון גבוה לאירוע סייבר ולנזק כלכלי ואישי כבד.

עקב התגברות איומים אלו, כדאי לעשות מספר פעולות שיצמצמו עד כמה שניתן את פוטנציאל הסיכון והחשיפה לפגיעה. כך למשל, מומלץ לוודא שמכשירי התוכנה שברשותך (מחשב, טלפון סלולרי, אייפד ועוד) עוברים באופן שוטף עדכונים של מערכות ההפעלה. עדכונים אלו כוללים לרוב שיפור ברמת האבטחה של המכשיר ורכיבי הגנה מתקדמים מפני התקפות סייבר זדוניות. כמו כן, חשוב לוודא שהנך מתקין תוכנה מוכרת ומאושרת, ולהוריד אותה מהאתר של היצרן.

פעולה נוספת וחשובה שעשויה לצמצם באופן מהותי את הנזק במקרה של אירוע סייבר, בייחוד נוכח מגפת מתקפות הכופר, הינה גיבוי של החומרים הרגישים והחשובים שלך. פעולה זו יכולה להיעשות באמצעות גיבוי של מכשיר לאחסון נתונים (דיסק און קי) או על גבי שירותי ענן.

מלבד אלו, החלפת סיסמא מעת לעת (בעיקר בחשבונות הבנק ובאתרים עם מידע רגיש לגביך) והקפדה כי זו תהיה ארוכה וקשה לזיהוי, היא כלל אצבע ותיק למנוע את חשיפתן. בעניין זה, חשוב לוודא שהאתרים בעלי מידע רגיש בהם אתה משתמש, לא מאפשרים כניסה אוטומטית ללא הזנת הסיסמא. צעד נוסף לשמירה על רמת אבטחה גבוהה הינו הימנעות מאפשרות גישה למחשב מרחוק. פעולה זו פירושה השתלטות על המכשיר תוך נטרול הרכיב האבטחתי. גם שימוש ברשת אלחוטית (WiFi) ציבורית כרוכה בהסרת חלק מאבטחת המכשיר שלך ועלולה לשמש כפרצה הקוראת לגנב.

השימוש התדיר בדואר אלקטרוני הוביל לכך שהאקרים רבים נעזרים גם בו כמלכודת. הם שולחים כביכול מייל תמים מגורם כזה או אחר, עם פיתוי ללחוץ על הקישור המצורף (פעולה המכונה "פישינג"), אלא שהלחיצה עליו בעצם נותנת גישה מלאה למחשב וכך גם לנתונים, לקבצים ולפרטים הרגישים ביותר שלך. יישום כללי השימוש בדואר, כדוגמת הימנעות מהורדה של קבצים לא מזוהים ומחיקת מיילים ממקורות לא ידועים, הינם חשובים ביותר לשמירה על אבטחת המידע שברשותך.

נוסף על כך, ישנן תוכנות אנטי-וירוס רבות המוצעות ברחבי הרשת (בהרבה מהמקרים גם ללא עלות) להגברת רמת אבטחת המידע ולהגנה מפני התקפות סייבר. חשוב לוודא לפני התקנה כי מדובר בתוכנה אמינה שתגן כראוי מפני איום בשעת הצורך.

צעדים אלו הם חלק מהניסיון להגן על הבית שלך מפני איומי סייבר, אלא שהם כמובן לא מספקים מענה מלא. הצורך למעטפת הגנה מקיפה מהאיום, הוליד לאחרונה שירות חדש בעולם ביטוחי הדירות בישראל – איילון סייבר Living. הביטוח הדיגיטלי החדש והראשון בישראל מפני איומי סייבר, הוא תוצר של שימוש באמצעי ההגנה המתקדמים ביותר וההבנה כי בעולם של התעצמות מגמת הרכישות המקוונות וכאשר כל הפרטים האישיים שלך, כמו גם רוב המכשירים, נתמכים ונמצאים ברשת האינטרנט - הם חשופים למתקפות סייבר ולנזק משמעותי.

האמור אינו מהווה המלצה או ייעוץ. בכפוף לתנאי הפוליסה, הכיסוי וסייגיהם.
פרטים במחוזות ובצוותים
 
בברכת המשך צמיחה משותפת!
 

איילון מקדמת אותך, גם בדיגיטל!

1
הקמת עמוד ייעודי לסוכנותך באתר איילון, בצירוף לוגו הסוכנות, כולל קישור לאתר הבית שלך
2 
קידום פרטי סוכנותך ברשת, לאיתור קל ומהיר על ידי גולשים!
 
3 
במנגנון "חיפוש סוכנים" באתר איילון, נפרסם קישור לעמוד הייעודי שלך
 
4 
פניות גולשים שיחפשו אותך, תועברנה ישירות לתיבת המייל של סוכנותך, לטובת המשך מתן שירות אישי והגדלת מכירות