5 עצות לעידוד תזונה נכונה בקרב ילדים

כך תגרום לילדיך לאכול בריא

עידוד ילדים לתזונה בריאה היא עניין של גישה הורית, אבל מה זה בעצם אומר? לפניך 5 עצות 'עשה' ו - 'אל תעשה' שיעזרו לך לעודד את ילדיך לצרוך מזון בריא, בלי ויכוחים מיותרים.בכל הנוגע לעידוד ילדים לתזונה נכונה, יש מגוון גישות שונות של מדריכי ההורים ושל אנשי המקצוע. קיימים לא מעט מדריכי מידע באינטרנט שמציעים להורים להתעקש על טעימות כדי לעורר את חושי הטעם אצל הילדים ולדבר כמה שיותר על חשיבות אכילת אוכל בריא.

עם זאת, דיבור בלתי פוסק והתעקשות על טעימה, עלולים לשים את ההורה ואת האוכל הבריא במשבצת אחת, שהילד רואה כפלישה לא רצויה לטריטוריה הפרטית שלו – הפה. אז איך בכל זאת אפשר לשכנע את הילדים לאכול אוכל בריא בדרך לתזונה נכונה?


קודם כל לא לכעוס

אם יש דבר שילדים מבינים טוב מאוד, עוד לפני שהם מבינים מסרים מילוליים, זה טון דיבור ואינטונציה. טון הדיבור מעיד על המצב הרגשי בו נמצא ההורה מול הילד ביחס לסיטואציה. תינוקות מסוגלים להבין סיטואציה ומצב רגשי של אדם אחר כבר בגיל ינקות ולהגיב בצורת בכי או צחוק.

עד הרגע בו ילדים מתחילים לטעום אוכל מוצק, הם צברו לעצמם קילומטראז' מכובד של קריאת סיטואציות והבנה של הכפתורים הרגשיים שמפעילים את ההורים שלהם. הבנה זו מספיקה כדי לגרום לילד להניח את הירק או הפרי בצד, להניד את הראש מצד לצד או פשוט להוציא את האוכל חזרה לצלחת.

חשוב להבין שהפעולה שהילד עושה לא מעידה על זלזול באוכל או בהורה. עכשיו נראה מה אפשר לעשות כדי שבפעם הבאה ילעס לפני שהוא יורק ובשלב מסוים גם יסכים לבלוע ואפילו יאהב לאכול.


קיצורי דרך לא יגרמו לילד לאכול בריא

כמו הרבה נושאים אחרים ביחס לגישה ההורית, גם בנושא התזונה הבריאה אין באמת קיצורי דרך. להבטיח לילד ממתק אחרי שהוא יאכל פרי הופכת באופן אוטומטי את הפרי לנטל, למשוכה שהילד צריך לעבור בדרך לחטיף הנחשק.

שיטה זו היא בהחלט כלי שיכול לחלץ אותך מצרות בסיטואציות מסוימות, אבל עדיף לשמור אותה למקרים מאתגרים יותר מילד שלא כל כך רוצה לאכול את הסלט המושקע שהכנת עבורו.

שיתוף הילדים בקניה ובהכנת האוכל

אם יש דבר שמניע ילדים לפעולה זה תחושת הרלוונטיות והעשייה. דרך נהדרת לשלב תזונה בריאה בחיי הילד היא לשתף אותו בתהליך, החל מקניית המצרכים בסופר, דרך סידור הפריטים במקרר ובמזווה ועד להכנת האוכל וארגון השולחן לקראת הארוחה.


 

דרכים לשווק את המזון הבריא לילדים

גידול ילדים והטמעת ערכים אותם תרצה להעביר לילד, תלויים לא מעט בשיווק והנגשת אותם ערכים לילדים. הדבר כמובן נכון גם לנושא התזונה הבריאה. אז איך משווקים את האוכל הבריא לילד?

משחק וסיפור - ילדים חיים בעולם המציאות ובעולם הדמיון בעת ובעונה אחת. אחת הדרכים היעילות להגיע לילדים היא לחדור לעולם הפנימי העשיר שלהם ולקחת בו חלק. המצאת סיפור סביב הסלט (הסלט הגדול שיכול, המסע של הגזר של סבא אליעזר בדרך לצלחת, הכרוב העצוב שמחפש בית חם...) - כל אלה הם המצאות קטנות שיכולות להפוך את חוויית האכילה עבור הילד למהנה הרבה יותר.

מתן אפשרות בחירה - אם יש דבר שילדים מחפשים כל הזמן הוא יכולת שליטה ואחריות על עצמם. אחת הדרכים לתת לילד להרגיש שליטה היא לאפשר לו לבחור. בכל הנוגע לבחירה, חשוב לזכור שילדים נוטים להתבלבל מהשפע, כך שמומלץ לתת לילד שתי אפשרויות בחירה בלבד. למשל, האם ירצה לאכול סלט או בטטות בתנור?

אכילה משותפת - לשים מלפפון חתוך על צלחת פלסטיק מול הילד ולצפות שהוא פשוט יאכל משולה לציפייה לשלג בירושלים - זה קורה לפעמים, אבל לא צריך לבנות על זה. חוץ מזה שילדים לא אוהבים וגם לא כל כך רגילים לאכול לבד, אכילה משותפת עם הורה היא חוויה מהנה ומלמדת עבור הילד, גם אם בפעמים הראשונות הילד בקושי נוגע בצלחת.

אכילה מחוץ לבית - אם תנסה להיזכר בחוויות הראשונות שיש לך מאכילה עם ההורים בשנות ילדותך, סביר להניח שדווקא הפעמים בהם יצאתם לפיקניק או סתם ירדתם לחצר לאכול, יעלו לפני הרגעים הביתיים. בסופו של דבר אוכל זו חוויה וכדי להפוך את החוויה הזו למשמעותית עבור הילדים אפשר ורצוי להוציא אותה מאזור הנוחות ולתת לה משמעות גדולה יותר.

דוגמה אישית שווה יותר ממילים - את העצה הזו תוכל לקחת איתך לכל תחום שנוגע לגישה הורית, בין אם מדובר בקריאת ספרים, עידוד לפעילות ספורטיבית, למידה וכן, גם עידוד הילד לתזונה בריאה. אם אתה רוצה שהילד שלך יקרא ספרים, לא מספיק שתקנה לו ספרי ילדים או שתעשה לו מנוי בספרייה, בזמן שאתה צופה בטלוויזיה.

אם תרצה שהילד יאכל אוכל בריא, לא מספיק שתכין סיר סלק או סלט אבוקדו לילד בעוד שאתה אוכל עוגיות שוקולד צ'יפס במילוי נוגט. מצד שני, אין כל סיבה להוציא את העוגיות הנהדרות האלה לגמרי מהתפריט או מהבית. ניתן למצוא איזון בין הדברים.

איילון חברה לביטוח מאחלת לך ולמשפחתך בריאות מלאה ומזכירה לך שלפעמים הדרך להשיג מטרה גדולה מתחילה בצד קטן.

* התוכן הנ"ל הינו בגין הצעה בלבד ואין בו כדי להוות המלצה או תחליף לייעוץ מקצועי

שדות חובה מסומנים ב -
עדיין לא נרשמת לניוזלטר שלנו?
טיפים וכתבות מקצועיות היישר לתיבת המייל שלך!
 
 
שם מלא
כתובת מייל
כתבות נוספות שיוכלו לעניין אותך...
טיפים בריאים לעונת הקיץ

טיפים בריאים לעונת הקיץ

רגע לפני שאנחנו מתחילים את העונה החמה של השנה, קבל מאיתנו 7 טיפים חיוניים שיעזרו לך לעבור את הקיץ בשלום
לכתבה המלאהטיפים בריאים לעונת הקיץ
מה לשים בסנדוויץ?

מה לשים בסנדוויץ?

רעיונות לכריכים טעימים ובריאים לבית הספר לכל אחד מימות השבוע
לכתבה המלאהמה לשים בסנדוויץ?
3 עצות חשובות להורים לילדים

3 עצות חשובות להורים לילדים

נולד לך ילד? הינה כמה דברים שכדאי לדאוג להם
לכתבה המלאה3 עצות חשובות להורים לילדים

לקבלת הצעה לביטוח בריאות

שדות חובה מסומנים ב -
לקבלת הצעה לביטוח בריאות
Full name
תעודת זהות
דואר אלקטרוני
מספר נייד