הקורונה השאירה אותך בבית? זמן לעשות סדר במסמכים

איך להחליט מה להמשיך לשמור?
זוג עושה סדר במסמכים בבית

תקופת הקורונה מביאה איתה הרבה זמן פנוי בבית. את הזמן הזה תוכל לנצל, בין היתר, למיון וסדר במסמכי הבנק, הביטוח, ההשקעות ועוד. מאילו מסמכים תוכל להיפרד ואיזה מסמכים חשוב שתשמור?

שהות ארוכה בבית מחייבת תעסוקה ויצירת שגרה חדשה. אם יש דבר שמצריך סדר כמעט בכל בית, זה המסמכים השונים. לפעמים הם נמצאים על המדף, לפעמים במגירות ולפעמים מפוזרים בתוך קלסר אחד.

אז איזה מסמכים אתה באמת צריך, על אילו מסמכים אתה יכול לוותר ומה אתה יכול לעשות כדי להפוך את ההתנהלות שלך מול שולחי המסמכים והמעקב השוטף, ליעילים הרבה יותר?
 

סדר בהוצאות השוטפות: אולי מגיע לך כסף בחזרה?

שמירת מסמכי תשלום חשבונות והוצאות שוטפות לספקים השונים, כגון: חברת התקשורת, חברת הגז וחברת החשמל, היא חשובה למעקב, להשוואת צריכה ולגילוי טעויות גבייה והוכחת תשלום במידת הצורך.

כמה זמן לשמור?

מסמכי ארנונה יכולים לזכות אותך בהחזר כספי במידה ומתגלה טעות במהלך תקופה של מספר שנים. מיתר החשבונות והתשלומים השוטפים תוכל להיפרד לאחר שנה. חוזי הצטרפות מומלץ לשמור תמיד וחוזי שירות עליהם חתמת מול ספקים מומלץ לשמור כל עוד אתה מקבל שירות מאותו ספק.

מסמכי הוצאות שוטפות הם המסה הקריטית ביותר מבין סוגי המסמכים השונים. כדי לעשות סדר יעיל וכדי לשמור עליו לאורך זמן, וותר על קופסת הנעליים - השתמש בקלסר ייעודי וחלק אותו לפי נושאים ולפי תאריכים. כך תוכל למצוא את המסמך הרלוונטי במהירות.

אילו מסמכים ממקום העבודה חשוב לשמור?

המסמכים החשובים ממקום העבודה כוללים את חוזה העבודה, מכתבי קידום, תלושי שכר, טפסי 106, 191 ומכתבי פיטורין. כמובן שגם מסמכים כמו מכתבי המלצה, תעודות שבח, מכתבי קידום והכשרה ותעודות הצטיינות הם מסמכים חשובים שכדאי לשמור.

כמה זמן לשמור?

בכל הנוגע למסמכים הנוגעים לתנאי העסקה והסכמים בין עובד למעביד, מומלץ לשמור לפחות עד סיום ההתקשרות עם מקום העבודה. תלושי שכר מומלץ לשמור לתקופה של שנתיים ותלושי 106 מומלץ לשמור לתמיד. ייתכן מאוד שתזדקק לתלושי השכר או לפחות לטפסי 106, במידה ותרצה לקחת משכנתא או לפנות לביטוח.

איזה מסמכים פיננסיים חשוב לשמור ולכמה זמן?

ניתן לחלק את המסמכים הפיננסיים שברשותך, לשלוש קטגוריות: מסמכי תנועות חשבון בנק, מסמכי הלוואות ומשכנתא ומסמכי חסכונות והשקעות.

  • תנועות חשבון בנק - כוללים דפי חשבונות בנק, תדפיסי כרטיסי אשראי וספחים של פנקסי שיקים. בעזרת מסמכי תנועות החשבון, אתה יכול בעצם לנהל מעקב שוטף אחר עיקר התנועות בחשבון שלך, לנתח הוצאות מול הכנסות, לעקוב אחר התייקרות שירותים פתאומית, שיקים שנפדו, הוראות קבע שירדו חשבונות ששולמו ועוד.
  • משכנתא והלוואות - המסמך החשוב ביותר אותו אתה צריך, במידה וסיימת לשלם משכנתא או שמכרת את הדירה, הוא מסמך הסילוק. במידה ויש לך משכנתא או הלוואה פעילה, חשוב שתשמור את מסמכי ההצטרפות ואת מסמכי המעקב בקלסר מסודר לפי תאריכים.
  • חסכונות והשקעות - מסמכי תיקי ההשקעות השונים, קופות הגמל, קרנות ההשתלמות ותכניות החיסכון הפנסיוני. המסמכים שנמצאים אצלך נועדו לסייע לך לעקוב אחר גובה ההשקעה, התשואה, דמי הניהול אותם אתה משלם ועוד.

    בכל רבעון נשלח אליך דיווח רבעוני מחברת הביטוח. בכל הנוגע לדוחות השנתיים, חשוב לשמור על הדיווחים הללו עד לפדיון, לצורך מעבר בין מסלולים ולצורך הוכחת רצף ביטוחי וזכאות.

איזה מסמכי ביטוח מומלץ לשמור ולכמה זמן?

את מסמכי הביטוח השונים, כמו ביטוח רכב, ביטוח דירה וביטוח בריאות, חשוב לשמור כל עוד פוליסת הביטוח בתוקף ועד לחידוש הביטוח, דיון או ביטול.

נהל קלסר ייעודי לביטוחים בלבד, המחולק לפי סוגי הביטוח השונים. כך תוכל לוודא שהכיסוי הביטוחי עונה על הצרכים שלך, לעקוב אחר הכיסויים הביטוחיים שיש לך בכל חברה ולמצוא את מסמכי הביטוח להם את זקוק בכל רגע נתון.

הזדמנות מעולה לעבור לקבלת מסמכים דיגיטליים

היום, בעידן הדיגיטלי, ניתן לסרוק כמעט כל מסמך ולגבות אותו במחשב ובענן. בנוסף, ניתן ואף מומלץ לבצע תשלום חשבונות אונליין, לשמור את האישור בגין תשלום חשבונות בתיבת המייל, כך שתוכל להגיע אל המסמכים הללו בכל רגע נתון.

איילון  חברה לביטוח מאחלת לך ולבני משפחתך שהות נעימה ובריאה בבית, ומזמינה אותך להיכנס לאזור האישי שלך באיילון, לקבל מסמכי ביטוח דיגיטליים, לבצע פעולות, לעדכן פרטים אישיים ולקבל מידע בנוגע לביטוח שלך.

* התוכן הנ"ל הינו בגין הצעה בלבד ואין בו כדי להוות המלצה או תחליף לייעוץ מקצועי