שמירה על איכות הסביבה

לבריאות שלך ולבריאות כדור הארץ

הקשר בין כדור הארץ לבני האדם הולך ומתגלה עם השנים, ונראה שיש ביניהם תלות בלתי נפרדת. אז איך שמירה על הסביבה יכולה לעזור לך לשמור על הבריאות, ואילו פעולות פשוטות אפשר לעשות כדי לשמור על כדור הארץ לדורות הבאים?
 
כדור הארץ מתחמם, בין היתר כתוצאה מזיהומים שנגרמים על ידי בני האדם, ורוב האנושות מקבלת את זה כעובדה. מעבר לשינויי האקלים, יש לכך גם השלכות בריאותיות על כל אחד ואחת מאיתנו. כדי להגביל את ההתחממות הגלובלית, האנושות תצטרך להתאחד ולסלק מאטמוספירת כדור הארץ טריליון טונות של פחמן דו-חמצני וכן לשקם מחדש את היערות. 
 
כל שינוי גדול מתחיל בצעד קטן ולך יש את היכולת להתחיל את השינוי, לשמור על הבריאות שלך ושל ילדך ולשמור על הסביבה של כולנו גם למען הדורות הבאים.
 

איך שמירה על איכות הסביבה עוזרת לשמור על הבריאות?

 

כדור הארץ הוא דינמי, חי ונושם, ונראה שכל מה שמזיק לנו מזיק גם לו ולהיפך. לתעשיית הרכב העולמית יש חלק בלתי מבוטל לכך שכל אחד מאיתנו משתמש באנרגיה מזהמת מדי יום, ונושם אותה בעצמו, וזאת על אף המעבר ההדרגתי לשימוש בחשמל.
 
תעשיית הטבק מצריכה כריתה של יערות שלמים לצורך גידול טבק, שימוש בעצים לייבוש הטבק, מה גם שאחת הסיבות הנפוצות ביותר לשריפות בעולם היא שאריות סיגריה בוערת שגרמה לדליקה.
עוד גורם הוא הפלסטיק. החומר הנפוץ ביותר בעולם, אינו מתכלה, יוצר כמויות אדירות של זבל, לא מאפשר מחזור יעיל ומזהם את הסביבה באופן קבוע. 
 
אחד השימושים העיקריים בתעשיית הפלסטיק הוא ייצור בקבוקים שמכילים משקאות מתוקים - מוצרים שהיו נחשבים לבריאים בשנות ה – 60.
 

אילו פעולות כל אחד יכול לעשות כדי לשמור על איכות הסביבה?

 

כדי לשמור על הסביבה וגם על עצמך, אפשר לבחון את הפעולות והשימושים היומיומיים בחומרים מזהמים ולראות כיצד ניתן לצמצם את השימוש בהם. בסופו של דבר הצמצום הזה יעזור לך לשמור על הבריאות שלך ולהשאיר סביבה איכותית ובריאה לילדים ולנכדים שלך.
 
  • רכיבה על אופניים או הליכה ברגל - הנסיעה ברכב היא נוחה. המכונית נמצאת מתחת לבית, המזגן בדיוק בעוצמה שרצית, הכיסא בדיוק בשיפוע הנכון ואפשר לסגור את החלונות ולשיר בלי שאף אחד ינעץ מבטים. אבל נסיעה ברכב יכולה להיות מתסכלת, לגרום לך לעמוד בפקקים ארוכים בשעות העומס ולמנוע ממך להפעיל את הגוף ולשמור על כושר. אם בחרת להשאיר את הרכב בחניה ולרכוב על אופניים או ללכת ברגל, זכית פעמיים - שמרת על הסביבה ושמרת על עצמך.
  • להפסיק לעשן - לא חסרות סיבות טובות להפסיק את הרגלי העישון, עם זאת, שמירה על איכות הסביבה לא תמיד נלקחת בחשבון. מעבר ליתרונות הבריאותיים הידועים של הפסקת עישון - כמו שיפור חוש הטעם והריח, שיפור הכושר הגופני, הפחתת הסיכון לחלות במחלות לב וריאה וחיסכון כספי כמובן, הפסקת עישון עוזרת לשמור על איכות הסביבה. פחות סיגריות זה אומר פחות עצים כרותים ויותר יערות, מה שמשפיע באופן ישיר על איכות האוויר שכולנו נושמים.
  • לשתות מים במקום משקאות מתוקים - כמה פלסטיק זה מספיק וכמה סוכר זה די והותר? מאז שהפלסטיק נכנס לעולמנו הוא כובש אותו ללא הרף, והאמת שגם הסוכר לא נח על זרי הדפנה. שני החברים האלה אולי הופכים את החיים שלנו לפשוטים וטעימים יותר, אבל האמת היא שהרבה משקאות מתוקים בתוך הרבה בקבוקי פלסטיק, פוגעים בכדור הארץ ופוגעים בבריאות. שימוש בבקבוק רב פעמי ושתיית מים תעזור לך להפחית את כמות הסוכר שנכנסת לגוף שלך ולהפחית את כמות הפלסטיק שנכנס לאדמה.
 

איך אפשר לדאוג שאיכות הסביבה תישמר גם בדורות הבאים?

 

היכולת שלך כהורה, להתוות דרך ולהנחיל ערכים לילד שלך, גדולה ממה שחשבת. יש תחושה רווחת שבעידן המסכים והרשתות החברתיות, היכולת של ההורה להשפיע על החינוך של הילד הולכת ופוחתת. האמת היא שככל שנדמה לך שהעולם החברתי של הילד מתרחב ככל שנראה לך שהוא נתון להשפעות חיצוניות, כך הצורך שלו בך כמורה לחיים הולך וגובר. 
 
הסביבה חשובה לך והיא חשובה לילד שלך, גם אם נראה לך שהוא לא פנוי או לא רוצה לעסוק בזה. חינוך לא מתחיל ולא נגמר בהסברים, אלא בדוגמא אישית. כדי שהילד שלך ירצה לשמור על הסביבה, כדי שהוא יבין מה החשיבות של שמירה על הסביבה מבחינה אקולוגית ובריאותית, הדבר הכי חשוב ואפקטיבי שאפשר לעשות זה לשמור על הסביבה בעצמך.
 
אנחנו באיילון מקדמים את נושא השמירה על איכות הסביבה והבריאות ומזמינים אותך להירשם לניוזלטר שלנו ולקבל עדכונים ומידע מעניין.
 
עדיין לא נרשמת לניוזלטר שלנו?
טיפים וכתבות מקצועיות היישר לתיבת המייל שלך!
 
 
שם מלא
כתובת מייל