רוצה לעשות קצת סדר בניירת?

ערימה של מסמכים

ניירת - מה שומרים ולכמה זמן?

בעונת השיפוצים, הניקיונות וההתחדשות, ובין מוקדי הבלגן בבית בולטות להן ערימות הניירת שהצטברו לנו על שולחן העבודה, שולחן האוכל, ובכל פינה אפשרית בבית. אז במקום לנייד את הניירת ממקום למקום, אפשר לנסות להתמודד איתה, להסתכל לה בעיניים - ולנצח!
נכון, מכל הדברים שקשה לנו להשליך לפח (הי לג'ינס מהתיכון!), כשזה נוגע לניירת מצטרפת לרגש (הי 1,579 הציורים שהילד צייר בגן), גם תחושת אחריות - הרי ברור לכולנו שרגע אחרי שנגרוס עוד מסמך שנראה לנו מיותר, יקום הגוף שידרוש בדיוק את המסמך הזה. אז מה עושים? איך מתמודדים?

מארי קונדו, כוהנת הסדר היפנית ומחברת הספר "סוד הקסם היפני", שמאמינה שאנחנו צריכים להשאיר בבית רק מה שמשמח אותנו, מבינה שניירות כנראה לא יעוררו שמחה באף אחד, ולכן העצה שלה היא לזרוק את כל הניירת, ולהשאיר רק ניירות שחייבים לשמור כמו חוזים, פוליסות ביטוח, וכאלו שדורשים טיפול כמו חשבונות שעדיין לא שולמו, דו"חות חניה וכדומה.


אז אילו ניירות כדאי לשמור?


חשבונות שוטפים: מים, חשמל, ארנונה...

ארנונה כדאי לשמור 7 שנים, מכיוון שבמקרה של טעות תוכלו לקבל החזרים. לגבי שאר החשבונות, אין צורך לשמור יותר משנה אחורה, כך אם תידרשו להוכיח ששילמתם חשבון מסוים תוכלו לבדוק זאת.
אם אתם ממש מסודרים ואוהבים לתייק, חלקו לפי נושאים, אם לא - מספיק לשים בקופסה או בקלסר ייעודיים, בסדר עולה, כך שהחשבון הישן ביותר נמצא למטה בקופסה או בסוף הקלסר. כשתצרכו לחפש תוכלו למצוא יחסית מהר בזכות התאריך.


מסמכי עבודה: תלושי שכר, טופסי 106...

תלושי שכר צריך לשמור עד שתקבלו את טופס 106 של אותה שנה ותוודאו שהכל תקין. חוזי ההעסקה כדאי לשמור כל עוד עובדים באותו מקום, את טפסי 106 כדאי לשמור תמיד.


מסמכי ביטוח: רכב, מבנה, רפואי, סיעודי...

פוליסות ביטוח כדאי לשמור כל עוד תקפות, עד לחידוש או ביטול.
כך גם לגבי דוחות תקופתיים של ביטוח חיים, אבדן כושר עבודה, בריאות וסיעוד.


מסמכים רפואיים: צילומים, מסמכי אשפוז...

  • במקרה של תביעה רפואית, עליכם לשמור את כל המסמכים
  • אם אין תביעה, את רוב המסמכים אפשר לזרוק אחרי חצי שנה, הם בדרך כלל כבר יהפכו ללא רלוונטיים
  • היוצאים מן הכלל הם מסמכים הנוגעים למצב רפואי שאתם עדיין סובלים ממנו - אז כדאי לשמור ולנהל מעקב

מסמכים פנסיוניים ופיננסים: חסכונות, השקעות, דפי חשבון בנק

  • דוחות רבעוניים יש לשמור עד לקבלת הדו"ח השנתי, דוחות שנתיים לשמור כל עוד השירות בתוקף ולא פדיתם את הכספים. שימרו תמיד 2 דוחות שנתיים אחרונים למעקב.
  • מסמכי הצטרפות כדאי לשמור לעד

עדיין נשארתם עם המון ניירת?

רוב החברות היום שולחות חשבונות וקבלות במייל. זה גם ירוק יותר, וגם מאפשר לכם לשמור את הכל בתיקיות במחשב. בהחלט אופציה ירוקה לניהול ניירת.

 

* התוכן הנ"ל הינו בגין הצעה בלבד ואין בו כדי להוות המלצה או תחליף לייעוץ מקצועי

כתבות נוספות שיוכלו לעניין אותך...
רוצה להבין את דו"ח הביטוח השנתי שלך?

רוצה להבין את דו"ח הביטוח השנתי שלך?

 

לכתבה המלאהרוצה להבין את דו"ח הביטוח השנתי שלך?