רשת ביטחון: כך תשמור על ילדך בעת גלישה באינטרנט

5 טיפים לשמירה על הילדים בזמן גלישה באינטרנט

איך אפשר לשמור על הילדים בזמן הגלישה ברשת, כשהאינטרנט נמצא בעצם בכל מקום וכשהחשיפה מתרחשת בגילאים צעירים?
קבל מאיתנו 5 טיפים מעשיים שיעזרו לך לשמור על הילדים ברשת.

הילדים שלנו נולדים לתוך עולם בו לאינטרנט יש נגיעה כמעט בהכל. החשיפה שלהם לאינטרנט נעשית פעמים רבות כבר בגיל ינקות בתיווך הורי, והופכת לצריכה עצמית תוך זמן קצר. ילדים בני שנתיים מסוגלים לשלוט ביישומי הטאבלט טוב יותר מהרבה אנשים מבוגרים. אז איך בכל זאת אפשר לשמור על הילדים בזמן גלישה באינטרנט?

לדבר עם הילדים בפתיחות על השימוש באינטרנט

היכולת לשבת עם ילד בן שנתיים-שלוש ולדבר איתו בפתיחות על גלישה בטוחה באינטרנט ועל התמודדות עם תכנים לא הולמים אליהם הוא נחשף, לא באמת קיימת. בגילאים האלה האחריות המלאה על סינון תכנים לא הולמים והנגשת תכנים רצויים לילדים, היא על ההורה.

ברגע שילדיך מתחילים לגשת לאינטרנט בעצמם וללא תיווך שלך, זה בדיוק הזמן לדבר איתם על הסרטונים בהם הם צופים, התכנים אותם הם קוראים, המשחקים בהם הם משחקים וכן הלאה. הסוד הוא לא לבקר בחריפות ולא לשפוט את הילד (בטח שלא בגיל ההתבגרות), אלא להתעניין באמת. ילדים לא ישתפו אותך בחייהם אם הם ירגישו נימה קטנה של שיפוטיות או של הטפה. משפטים כמו: "הדברים האלה לא בשבילך, אני לא מסכימה לך לצפות בזה.", עלולים לגרום לילד לרצות לאכול "מהתפוח האסור".

לא צריך להפוך את האינטרנט למקור שלילי עבורם (כי אם זאת האמונה שלך, אז למה להכניס את הדבר הזה הביתה?). צריך להבין שהאינטרנט הוא חלק משמעותי בחיים של הילדים שלך, בדיוק כמו שהוא חלק משמעותי בחיים שלך. שיחה אמיתית עם הילד, הקשבה ללא הטפה, הגעה להסכמות מתוך הבנה ולא "כי ככה אמרתי וזהו", יסייעו לילדים שלך להשתמש באינטרנט בצורה בטוחה, גם מחוץ לבית ומחוץ להשגחתך.

לדעת עם מי הילדים מתקשרים אונליין

כמבוגרים שמכירים את האינטרנט יום או יומיים, אנו יודעים שבצד השני של המקלדת לא תמיד יושב מי שאנחנו חושבים שנמצא שם. לא אחת, אנשים מבוגרים נפלו קורבן לתרמיות אינטרנטיות כאלה ואחרות.

ילדים צעירים יכולים להיות נאיביים, ולא לזהות אנשים עם כוונות זדון שמנסים ליצור איתם קשר. אז מה עושים? התפקיד שלנו כהורים הוא ללמד את הילדים שלנו להיות "חכמים ברשת".

גם במקרה הזה, חשוב לנהל עם הילדים שיחה פתוחה, על מנת שהם ישתפו אותך בגילוי לב ובלי פחד עם מי הם מדברים, מה החברים שלהם באינטרנט אומרים, איך הם אומרים את זה, מה מצחיק אותם, מה מעצבן אותם, מה הם אוהבים, מה הוא שונאים ועוד.

חשוב לתווך לילדים את הסכנות, אבל לא פחות חשוב לעשות את זה באופן טבעי. אם ילד צופה בסרטוני YouTube, זה אולי לא הזמן הטוב ביותר לעצור את הסרטון ולתת לילד הרצאה (אלא אם הוא צופה בתוכן אלים, מיני או מסוכן כמובן).

שיחה פתוחה תגרום לילד לבוא אליך כשהוא חושד שאדם שלא אמור לדבר אתו, מנסה ליצור אתו קשר באינטרנט.

לדבר על שיתופים ופרסומים ברשתות החברתיות

ככל שהילדים צעירים יותר, השימוש שהם עושים ברשתות החברתיות הוא ויזואלי יותר המסרים שעוברים ברשתות קצרים יותר. בתוך המסגרת הזו, הילדים שפעילים ברשתות החברתיות צריכים להביא את הפרסונה האינטרנטית שלהם לידי ביטוי.

מי שרוצה להתבלט, צריך לדעת לעבוד בתוך חוקי המשחק - להפיק תוכן מושך ויזואלית, תכליתי, קצר, ולייצר רגש. איזה רגש? כמה חזק הרגש שהוא רוצה לייצר? מה הוא מנסה להשיג ברגש שהוא מנסה להוציא בשיתוף הסרטונים והתמונות? כל אלה הן שאלות שאפשר וצריך לשאול את הילדים שלכם (מעבר להסברים הברורים של לא לפרסם פרטי זהות, אמצעי תשלום, מספרי טלפון ועוד).

שוב, גם במקרה הזה, הסוד הוא לנהל את השיחה בצורה לא ביקורתית ולא שיפוטית. דרך טובה לעשות את זה היא לדבר עם הילד על אושיות רשת אחריהם הוא עוקב ולנסות להבין (בצורה אמיתית) מה הם גורמים לו להרגיש.

לשמור על בטיחות הגלישה באינטרנט

לצד השיחה והפתיחות המתבקשת מול מהילדים, אי אפשר להתעלם מהצורך לסנן עבורם תכנים לא הולמים שעשויים לקפוץ אל המסך שלהם, בלי שחיפשו אותם, כגון: פרסומות או פופ - אפים. גם חיפושים תמימים ברשת יכולים להוביל לתוצאות לא כל כך תמימות, לכן כדאי להשתמש בבקרות ההורים ובמגבלות החיפוש שמציעים דפדפני האינטרנט, ספקי האינטרנט ויצרני המכשירים.

מעבר לזה, המכשירים שמחוברים לאינטרנט בבית שלך, בדרך כלל מחוברים גם לחשבון מייל ולחשבונות ענן לגיבוי תמונות, סרטונים, קבצי אודיו ועוד. ההגנה על המידע שלך הופכת להיות דרמטית במקרה בו הפורץ מצליח לגשת אל סיסמאות הכניסה למחשבים שלך או למכשירים אחרים בבית.

חשוב להסביר לילדים מה עומד מאחורי פרסומות קופצות, וגם אם התמונה שקופצת למסך שלהם נראית מושכת, היא עלולה להכיל וירוסים, ולחשוף את המידע הפרטי של המשפחה לאיומי סייבר.

הילד משתמש בטאבלט, במחשב, בסמארטפון ואפילו בטלוויזיה חכמה בבית? הכי חכם לבטח את הבית עם איילון סייבר Living, שמגן עליך ועל ילדך מפני סכנות סייבר.לשמש דוגמה

אחד הביטויים השחוקים ביותר בעולם העיתונות, הטלוויזיה ובכל פורמט אחר שמעביר סיפור, הוא – Show, Don't Tell. אפשר לדבר עם הילדים מבוקר עד לילה על שימוש בטוח באינטרנט, אבל אם ההתנהגות הזהירה והמבוקרת לא תתחיל אצלך, הסיכוי שהילד יתעלה עליך ויהיה זהיר יותר מההורה שלו הוא נמוך מאוד.

אז רגע לפני הסטורי הבא שלך עם הילדים הקטנים, הסרטון שקיבלת בוואטסאפ והחלטת לפתוח לידם או התגובה שאתה מתכוון לכתוב בפייסבוק, תבדוק האם זה תוכן שמתאים לילדים והאם כדאי להימנע מזה.

רוצה לקבל מידע מעניין על שמירה על הילדים? אנו מזמינים אותך להירשם לניוזלטר שלנו ולקבל טיפים, עדכונים ומאמרים מקצועיים ישירות למייל, להרשמה לחץ כאן.

עדיין לא נרשמת לניוזלטר שלנו?
טיפים וכתבות מקצועיות היישר לתיבת המייל שלך!
 
 
שם מלא
כתובת מייל