למה חשוב למחזר?

איך הפרדת פסולת עוזרת לשמירה על הסביבה?
תוכן

 

הפסולת היא חלק בלתי נפרד מהחיים של האדם עוד משחר ההיסטוריה, אבל ההתייחסות לפסולת הפכה להיות הרסנית ,והיא פוגעים בסביבה ובבריאות שלנו. איך מטפלים בפסולת ואילו פעולות פשוטות ניתן לעשות כדי להפחית את הנזק?
 

טיפול בפסולת: מאז ועד היום

 

בני האדם מייצרים מיליוני טונות של פסולת מדי יום. פסולת נוצרת כמעט מכל פעולה אותה אנו מבצעים והיא מלווה את האנושות משחר ההיסטוריה. העידן המודרני שינה לא רק את הדרך בה בני האדם צורכים את המזון, הביגוד והתרבות, אלא גם את הדרך בה הם נפטרים משאריות או מעודפים שלהם.
 
עד לפני כמאה שנה, כמות האוכלוסיה בעולם הייתה קטנה יחסית להיום, צורת החיים הייתה כפרית ברובה, וכמות הפסולת שהאדם ייצר הייתה מזערית יחסית להיום, מה גם שרוב הפסולת שהאדם ייצר הייתה אורגנית, כלומר כזו שמתכלה עם הזמן ואינה מזהמת את הסביבה. 
 
היום, מרבית האנשים קונים את האוכל אותו הם צורכים ומשאירים מאחור כמות עצומה של פסולת, שמטופלת בשלוש דרכים עיקריות: השלכת פסולת פיראטית, הטמנה מוסדרת או מיחזור פסולת.
 

מה קרה למיזבלה?

 

המושג 'מיזבלה' הולך ונעלם מן העולם ואתר השלכת הפסולת הגדול במדינה - 'חירייה' הפך לפארק ירוק ויפה. זה קרה כי מאז שנות התשעים, המשרד להגנת הסביבה מבצע אכיפה נוקשה במטרה למזער את כמות הפסולת המזהמת בישראל, וסגר את ה - 'מיזבלות' הרבות שהיו חלק מהנוף.
 
אתרי פסולת לא חוקיים כאלו מוקמו פעמים רבות באזורי חלחול של מקורות מים, כך שתשטיפים מגוף הפסולת עברו לסביבה ללא כל הפרעה, חומרים כמו רעלים שונים, ממיסים, צבעים וגם חומרים אורגניים מזהמים. 
 
נכון להיום, כמות אתרי הפסולת שאינם חוקיים הצטמצמה משמעותית, אבל הפסולת ממשיכה לזהם את האוויר, את הים ואת היבשה ולהזיק לבעלי החיים ולצמחים שחיים על כדור הארץ.
 

הטמנת פסולת מוסדרת לא מונעת זיהום אוויר ופליטת גזי חממה

 
מתאן הוא גז חממה המשפיע על שינויי האקלים. למרות שכמות המתאן נמוכה מכמות הפחמן הדו חמצני באטמוספירה, ההשפעה שלו על תהליך ההתחממות הגלובלית רחבה יותר. מאז המפכה התעשייתית, נרשמה עלייה של 100% בריכוז המתאן באטמוספירה. בריכוזים גבוהים, מתאן עשוי לפגוע במערכת העצבים.
 
כל הטמנת פסולת מהווה תשתית סבירה ליצירת מתאן. החומרים האורגניים המוטמנים באדמה מסוגלים להתפרק בתהליך אנאירובי וליצור מתאן. ככל שאתר ההטמנה וותיק יותר, כך גדלה הסכנה להיווצרות שריפות חיצוניות ופיצוצים כתוצאה מהצטברות של גזים בתוך האדמה וככל שהאתר וותיק יותר כל רוב המתאן שנוצר בתוך האדמה משתחרר. 
 
למרות היכולת להפיק מהמתאן אנרגיה לייצור חשמל
 למשל, מעט מדי אתרי הטמנה עושים זאת. בסופו של דבר, מתאן וחומרים אחרים שנוצרים בתהליכי פירוק הפסולת בתוך האדמה נפלטים החוצה ומהווים גורמים מסכני בריאות ומסרטנים. הפתרון הנכון - מיחזור.
 
 

איך פעולות מיחזור פשוטות יכולות לסייע בשמירה על הסביבה?

 

  • שימוש בבקבוק רב פעמי - הפעולה הפשוטה ביותר שיכולה לחסוך לך לא מעט כסף ולחסוך לסביבה מכל אדם, עשרות קילוגרמים של פלסטיק שאינו מתכלה, בשנה. בקבוק נירוסטה שומר טמפרטורה יעשה את העבודה טוב יותר מכל בקבוק פלסטיק ואפילו יגרום לך לשתות יותר מים.
  • הפרדת פסולת - על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה ישראל מייצרת 6 מיליון טון של פסולת מידי שנה, המתחלקת ל-40% פסולת אורגנית ו - 60% פסולת יבשה המורכבת ממוצרי נייר, קרטון, פלסטיק, גזם, זכוכית פסולת בניין ועוד.
    הרשויות המקומיות מתחילות להבין את החשיבות של הפרדת פסולת ומיחזור, אבל שינוי אמיתי מתחיל בבית שלך. הפרדה בין פסולת במקור מאפשרת לרשויות ולתאגידי המיחזור להגן על הסביבה.
     
    ישנן פעולות רבות שניתן לבצע כדי לשמור על הסביבה, לשמור על הבריאות ולהשאיר כדור טוב יותר לילדים שלנו. רוצה לדעת יותר? אנחנו באיילון מקדמים את נושא השמירה על איכות הסביבה והבריאות ומזמינים אותךלהירשם לניוזלטר שלנוולקבל עדכונים ומידע מעניין.
עדיין לא נרשמת לניוזלטר שלנו?
טיפים וכתבות מקצועיות היישר לתיבת המייל שלך!
 
 
שם מלא
כתובת מייל